MR: działania na rzecz poprawy sytuacji branży stalowej
Apel ministrów kilku państw do Komisji Europejskiej o szersze stosowanie środków ochrony handlu czy wnioski do KE o postępowania antydumpingowe ws. niektórych importowanych produktów stalowych - to niektóre działania na rzecz poprawy sytuacji branży stalowej.
25.02.2016 17:00
Mówiła o nich w czwartek na sejmowej Komisji gospodarki i rozwoju wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Obrady komisji tego dnia poświęcone były sytuacji branży hutniczej w Polsce oraz planowanych działaniach zmierzających do likwidacji zagrożeń dla tego sektora.
Podsumowując postulaty i wnioski branży wiceminister Emilewicz zaznaczyła m.in., że światowe spowolnienie ostatnich lat negatywnie wpłynęło na kondycję światowego i polskiego przemysłu hutniczego.
Jednocześnie rosnący import wyrobów stalowych do UE, w tym do Polski, wynika w dużym stopniu z otwartości rynku europejskiego, wysokich wymagań wobec producentów na terenie UE (wynikających z polityki klimatycznej i energetycznej), a także regulacji dotyczących ochrony pracowników (przy zwykle znacznie niższych wymaganiach w tym zakresie w państwach trzecich).
Emilewicz zapewniła, że resort rozwoju stale monitoruje sytuację branży. "Polska na forach UE szczegółowo przedstawia i przedkłada kwestie zagrożeń dla tej branży. Nie jest głosem jednolitym, jedynym dlatego, że formułuje swoje postulaty także z krajami, które również widzą w tym swój istotny interes: Niemcy, Belgia, Francja, Luksemburg, Wielka Brytania, Włochy" - zaznaczyła wiceminister.
Efektem tej współpracy jest m.in. list ministrów odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze wymienionych krajów, którzy 5 lutego br. zaapelowali do KE o "pełne stosowanie istniejących środków ochrony handlu, w szczególności o częstsze wykorzystywanie możliwości wszczynania postępowań z urzędu oraz możliwości (nakładania obowiązku - PAP) rejestracji importu".
"Największym zagrożeniem, które mamy, to rzeczywiście ten napływ niekontrolowany stali o znacznie słabszej, niższej jakości" - wskazała Emilewicz.
"Dodatkowym elementem i dodatkowym działaniem jest wniosek złożony 12 lutego 2016 r. do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania antydumpingowego na pręty zbrojeniowe pochodzące z Białorusi. To jest ten wątek szczególnie istotny (...), który delikatnie rzecz ujmując narusza równowagę rynkową" - podkreśliła wiceszefowa resortu rozwoju.
Przypomniała, że w celu polepszenia pozycji polskich przedsiębiorstw energochłonnych w kwietniu ub. roku weszły w życie przepisy dot. preferencyjnych rozwiązań dla przedsiębiorstw energochłonnych. Od stycznia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw, która zwalnia od akcyzy energię elektryczną wykorzystaną m.in. w procesach metalurgicznych. Obecnie natomiast trwają prace nad wdrożeniem przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie efektywności energetycznej, w których biorą udział reprezentanci branży.
Emilewicz wspomniała też o wypracowanym wspólnie z sektorem hutniczym programie sektorowym Innostal, który po przyjęciu i akceptacji przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, został - jak zaznaczyła - wdrożony. Dodała, że przewidziany budżet na jego realizację w latach 2016-2023 to ponad 1 mld zł - z zaangażowaniem finansowym rozłożonym po równo między przedsiębiorców i NCBiR.
"Pozytywnym krokiem w celu dbania o jakość i ochronę tego sektora, w warunkach oczywiście dopuszczalnych, są rozmowy, jakie rozpoczęliśmy dosłownie kilka tygodni temu z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, aby w specjalnym rozporządzeniu ministra pojawiła się delegacja, informacja dotycząca jakości, jaką powinny spełniać wyroby stalowe, która będzie indykatywną dla ustawy, dla stosowania procedury zamówień publicznych. Myślę, że to będzie taki też wyraźny krok, regulacja wewnętrzna wychodząca naprzeciw sektorowi hutniczemu" - oceniła Emilewicz.
W innym miejscu wskazała, że chodzi o starania, aby w zamówieniach publicznych kwestie jakości wyrobów stalowych stały się jednym z kryteriów oceny i dopuszczalności.
Wiceminister rozwoju przypomniała podczas obrad komisji, że kluczowe kwestie dotyczące funkcjonowania sektora są przedmiotem prac reaktywowanego trójstronnego zespołu branżowego ds. hutnictwa żelaza i stali oraz koksownictwa. Stronę rządową reprezentuje tam sześciu przedstawicieli w randze sekretarzy bądź podsekretarzy stanu.