Trwa ładowanie...
dchxqpp

MR: od wtorku młodzi mogą zgłaszać pomysły na startupy w Polsce Wschodniej

Od wtorku osoby do 35. roku życia, które mają pomysł na innowacyjny biznes, mogą zgłaszać się do programu wspierającego powstawanie i rozwój startupów w Polsce Wschodniej - poinformował resort rozwoju. Najlepsi mogą liczyć m.in. na wsparcie ekspertów.

Share
dchxqpp

"Platformy startowe dla nowych pomysłów" to pilotaż w ramach programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020. Na razie przeznaczono na nie 20 mln euro, ale jeśli pilotaż się sprawdzi, na dalsze wsparcie startupów ma trafić kolejne 180 mln euro. Oferta Platform startowych skierowana jest do osób do 35. roku życia, które mają pomysł na innowacyjny biznes i chcą uruchomić go w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej, czyli lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

"Nabór do trzech Platform startowych - Hub of Talents, TechnoparkBiznesHub, Connect - prowadzony będzie w trybie ciągłym za pośrednictwem strony internetowej: www.PlatformyStartowe.gov.pl. Pomysły mogą zgłaszać zarówno pojedyncze osoby jak i zespoły. Ważne, aby zgłaszany pomysł nie był przedmiotem już prowadzonej działalności gospodarczej pomysłodawców" - wyjaśnił resort rozwoju.

"Jeżeli pomysł zostanie pozytywnie oceniony w ramach wstępnej weryfikacji, kandydaci zostaną zaproszeni na spotkanie z doświadczonymi przedsiębiorcami i ekspertami, przed którymi w szczegółach zaprezentują swój pomysł. Zakwalifikowani do programu Platform, w pierwszym kroku rejestrują w Polsce Wschodniej przedsiębiorstwo typu startup w formie spółki z o.o. Startup zostanie objęty kompleksową i profesjonalną opieką Platformy startowej, o udział w której ubiegał się pomysłodawca" - zaznaczyło MR.

dchxqpp

Jak podkreśliło ministerstwo, wsparcie ma obejmować "mentoring, coaching i inne specjalistyczne usługi (np. technologiczne, inżynierskie, wzornicze, marketingowe czy prawne) wynikające z indywidualnych potrzeb startupu". Dzięki tej pomocy - zdaniem MR - startup będzie efektywnie pracować nad stworzeniem modelu biznesowego, w tym produktu gotowego do wejścia na rynek.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreślał niedawno w rozmowie z PAP, że stworzenie przedsiębiorstwa typu startup wiąże się z większym ryzykiem niż uruchomienie standardowego przedsięwzięcia biznesowego. "Wynika to z braku pewności, czy oferowany produkt przyjmie się na rynku, tym bardziej, że działalność startupów - co do zasady - polega na odnajdywaniu własnego modelu biznesowego, który zamieni pomysł na zysk. Dlatego program Platform zakłada działania etapowe. Najpierw w wyniku analizy eksperckiej zostanie wybrany najlepszy pomysł na wyrób lub usługę. Następnym krokiem jest stworzenie minimalnej wersji produktu (tzw. MVP), który będzie można zaoferować pierwszym klientom. Końcowym etapem jest stworzenie docelowego modelu biznesowego dla startupu i przygotowanie go do wdrożenia. Wtedy będzie można liczyć na unijną dotację w wysokości nawet 800 tys. zł na rozwinięcie działalności na rynku" - tłumaczył.

Startupowcy zostaną objęci opieką mentora, który będzie im doradzał w zakresie rozwoju biznesu, a także dzielił się swoimi kontaktami, które umożliwią pozyskanie partnerów biznesowych czy pierwszych klientów. Mentorami będą m.in. doświadczeni przedsiębiorcy, inwestorzy, aniołowie biznesu, czyli osoby, które wielokrotnie wprowadzały na rynek produkty i wiedzą, na co zwrócić uwagę oraz jakie rozwiązania przyjąć. Uczestnikom programu zostanie zapewniona odpowiednia infrastruktura, obsługa księgowa i prawna, doradztwo podatkowe czy szkolenia.

"Ponadto miasta udostępnią nieodpłatnie swoje lokale na potrzeby eventów oraz będą promować przedsiębiorczość typu startup. Miasta coraz lepiej rozumieją swoją rolę w kształtowaniu korzystnego klimatu dla innowacyjnego biznesu, bo to przecież od ich atrakcyjności zależy decyzja o miejscu zamieszkania i lokowania działalności przez przedsiębiorcę" - tłumaczył wiceminister. Dodał, że miasta powinny rozwijać politykę "miasta przyjaznego startupom". Niektóre, jak Rzeszów czy Suwałki, już oferują ułatwienia w dostępie do żłobków, przedszkoli i szkół dla dzieci przedsiębiorców lokujących firmy na ich terenie. W Kielcach opiekun startupu w ramach tzw. softlandingu pomoże w znalezieniu mieszkania, a w Lublinie uruchomiona zostanie Karta Biznes Benefit uprawniającą do korzystania z licznych ulg na różnego rodzaju usługi. Korzyści są obopólne, gdyż wspieranie startupowego środowiska to dodatkowe dochody z podatków, napływ kapitału oraz nowe miejsca pracy - przekonywał wiceminister.

dchxqpp

Podziel się opinią

Share
dchxqpp
dchxqpp