Trwa ładowanie...
dh8icfu

MR podpisało umowy na 650 mln zł dofinansowania inwestycji we wschodniej Polsce

Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews) - Władze województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, podlaskiego, a także Białegostoku i Olsztyna podpisały z Ministerstwem Rozwoju umowy na łącznie 650 mln zł dofinansowania inwestycji transportowych, w tym 472 mln zł z Programu Polska Wschodnia, podał resort.

Share
dh8icfu

"Projekty, z powodu których dziś się tu spotykamy, to kolejny krok w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą Rada Ministrów przyjęła w tym miesiącu. Spójna sieć transportowa jest istotnym czynnikiem dla konkurencyjności gospodarki. Istotne są także kwestie klimatyczne i środowiskowe, dlatego stawiamy na zrównoważony transport miejski, podnoszący komfort życia w miastach" - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, cytowany w komunikacie.

Inwestycje dofinansowane na podstawie dziś podpisanych umów to:

- Rozbudowa DW 762 na odcinku: węzeł Kielce południe (S7)
- granica gminy Chęciny w województwie świętokrzyskim. Koszt projektu to 84,5 mln zł, w tym 68,8 mln zł dofinansowania.

dh8icfu

- Budowa północnej obwodnicy Chmielnika w ciągu DW 765 od skrzyżowania z DK 73 w województwie świętokrzyskim. Koszt projektu: 69,6 mln zł, dofinansowane: 57,1 mln zł

- Przebudowa DW 676 na odcinku granica miasta - Supraśl w województwie podlaskim. Koszt projektu: 120 mln zł, dofinansowanie: 102 mln zł.

- Rozbudowa DW 878 na odcinku od granicy miasta Rzeszowa do skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ul. Orkana w Tyczynie (DP nr 1404 R) w województwie podkarpackim. Koszt projektu: 17,4 mln zł, dofinansowanie: 14,7 mln zł.

- Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskie. Koszt projektu: 109,4 mln zł, dofinansowanie: 84,4 mln zł.

dh8icfu

- Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - trakcja szynowa. Koszt projektu: 255,1 mln zł, dofinansowanie: 144,9 mln zł.

"Inwestycje skrócą czas dojazdu do stolic województw Polski Wschodniej a włączenie do sieci dróg krajowych poprawi skomunikowanie z innymi miastami w kraju. Także przemieszczanie się w ramach aglomeracji stołecznych PW będzie łatwiejsze i bardziej dopasowane do zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Ekologiczny tabor powinien pozytywnie wpłynąć także i na klimat w mieście" - skomentował wiceminister.

Jego zdaniem, realizacja inwestycji poprawi również warunki prowadzenia biznesu w makroregionie.

"Łatwiejszy dostęp do dróg szybkiego ruchu, zmniejszanie zatorów na drogach, sprawna komunikacja i mniej samochodów w centrach miast - to realne zmniejszanie barier prowadzenia działalności gospodarczej. Tego typu inwestycje zwiększają konkurencyjność Polski Wschodniej. Zapewniają jej dostępność dla inwestorów oraz ułatwiają firmom z makroregionu eksport produktów i usług" - powiedział Hamryszczak.

Łącznie z podpisanymi dziś umowami, w Programie Polska Wschodnia zakontraktowano już 4 inwestycje dotyczące ekomobliności miejskiej i 18 projektów dotyczących rozwoju transportu drogowego w makroregionie. Daje to w sumie blisko 2 mld zł, podano także.

Ministerstwo Rozwoju uruchomiło niedawno trzeci nabór wniosków na realizację inwestycji drogowych. Budżet konkursu to ponad 400 mln zł.

(ISBnews)

dh8icfu

Podziel się opinią

Share
dh8icfu
dh8icfu