Trwa ładowanie...
d1xodg1

MR: Średnie miasta otrzymają ponad 2,5 mld m.in. na pobudzenie inwestycji

Warszawa, 12.04.2017 (ISBnews) - Polskie miasta o średniej wielkości otrzymają w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) ponad 2,5 mld zł w najbliższych latach, poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Share
d1xodg1

Celem wprowadzenia pakietu dla średnich miast jest zrównoważony rozwój kraju wykorzystujący indywidualne potencjały poszczególnych terytoriów oraz aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze, zapowiedział resort.

Pakiet działań przewiduje wsparcie z funduszy europejskich na lata 2014-2020, preferencje w lokowaniu inwestycji oraz ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) , który jest jednym z partnerów pakietu dla średnich miast, czytamy w komunikacie.

"Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określa nowy model rozwoju Polski, w tym rozwoju regionalnego - zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj i uwzględniającego różnorodność i specyfikę polskich miast, miasteczek i wsi. Każdy taki obszar naszego kraju musi być włączony w procesy rozwojowe, przez zidentyfikowanie i wsparcie jego indywidualnych zasobów i unikalnego potencjału" - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie.

Pakiet działań dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich - tj. 255 miejscowości.

d1xodg1

"Pakiet działań dla miast średnich składa się z trzech zasadniczych faz. Faza pierwsza zostaje uruchomiona już dziś i polega ona na dostosowaniu istniejących narzędzi i instrumentów: polityki lokowania inwestycji i przyciągania inwestorów, preferencji w dostępie do funduszy europejskich w ramach programów krajowych oraz pozyskiwania innych źródeł finansowania, w szczególności w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju, który jest jednym z partnerów Pakietu. Nie jest to jednak zbiór zamknięty - pracujemy nad tym, aby Pakiet poszerzał się o kolejne inicjatywy" - podkreślił wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak, także cytowany w komunikacie.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza MR, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory w wybranych obszarach, których uruchomienie jest przewidziane w tym roku.

MR poprzez pakiet działań zamierza m.in stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie miast średnich. Ministerstwo zamierza prowadzić politykę wsparcia inwestycji w tych lokalizacjach poprzez "Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej" i nową politykę funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych (SSE).

"Inwestorzy, którzy jako miejsce realizacji projektu wybiorą miasto średnie, będą mieli znacząco zwiększone szanse na uzyskanie korzyści związanych ze zwolnieniem nowej inwestycji z podatków CIT i PIT " - zapowiedział resort.

(ISBnews)

d1xodg1

Podziel się opinią

Share
d1xodg1
d1xodg1