MR: Tempo wzrostu PKB powinno przyspieszać w I kw., głównie dzięki inwestycjom
Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews) - Tempo wzrostu gospodarczego powinno nadal przyspieszać w I kwartale br., głównie na skutek odbicia nakładów brutto na środki trwałe, prognozuje Ministerstwo Rozwoju.
28.02.2017 | aktual.: 28.02.2017 13:53
"W ocenie MR tempo wzrostu w pierwszym kwartale 2017 roku powinno nadal przyspieszać, głównie na skutek odbicia nakładów brutto na środki trwałe. Trwale powinny zaś rosnąć konsumpcja oraz eksport" - napisał resort w komentarzu do danych GUS.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w IV kw. 2016 roku o 2,7% r/r wobec 2,5% wzrostu w poprzednim kwartale. Prezentowany szacunek nie zmienił się wobec tzw. szybkiego szacunku z połowy lutego br.
W IV kwartale 2016 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 1,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,1%, podał także GUS.
"Analiza danych wyrównanych sezonowo wskazuje na nieco odmienny od wcześniejszego obraz gospodarki w kolejnych kwartałach 2016 roku. W czwartym kwartale 2016 roku wzrost wartości dodanej brutto odnotowano we wszystkich, łącznie z budownictwem, sektorach gospodarki. W większości sektorów był on szybszy od odnotowanego w trzecim kwartale. To wspiera diagnozę o przejściowym charakterze spowolnienia w pierwszych trzech kwartałach i pozwala optymistycznie oceniać sytuację gospodarczą w perspektywie najbliższych kwartałów. Analiza składników popytu wskazuje na trwały charakter wzrostu konsumpcji oraz eksportu, a także na odbicie nakładów brutto na środki trwałe, których dno przypadło na trzeci kwartał 2016 roku. W ocenie Ministerstwa Rozwoju struktura wzrostu gospodarczego, pozostaje korzystna i wskazuje na zrównoważony rozwój polskiej gospodarki" - czytamy w komentarzu.
Uwzględniając dane wyrównane sezonowo, należy zwrócić uwagę na fakt, że gospodarka polska, w porównaniu z analogicznym kwartałem 2015 roku wzrosła o 3,1%, co oznacza, że wciąż rozwija się szybciej niż gospodarka strefy euro (wzrost o 1,7%), a także całej UE (wzrost o 1,8%). Spośród krajów dla których dostępne są dane Eurostat, szybciej rozwijały się jedynie dwa kraje - Rumunia (4,8%) oraz Bułgaria (3,4%), podkreślił także resort.
(ISBnews)