MR: wicepremier Morawiecki udaje się na Białoruś; spotka się z Łukaszenką (opis)
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w poniedziałek złoży wizytę na Białorusi. W planie ma spotkanie z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i premierem Andriejem Kabiakouem - poinformowało w piątek PAP Ministerstwo Rozwoju.
21.10.2016 17:05
"Polski rząd podjął działania sprzyjające zacieśnieniu stosunków polsko-białoruskich. Włącza się to w proces poprawy relacji Unii Europejskiej z Mińskiem i szerzej Białorusi z Zachodem. Obie strony uznają ten proces za korzystny, otwierający wiele możliwości w różnych dziedzinach, w tym także w zakresie współpracy gospodarczej" - wskazał resort rozwoju.
Ministerstwo przypomniało, że w sierpniu br. minęło 25 lat od ogłoszenia niepodległości przez Białoruś, a w najbliższych miesiącach będziemy również obchodzić ćwierćwiecze nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą a Mińskiem.
W trakcie swojej wizyty Morawiecki oprócz rozmów z prezydentem i premierem Białorusi spotka się też z wicepremierem Michaiłem Rusym. Wicepremier otworzy też XX Forum Ekonomiczne Dobrosąsiedztwo, a także weźmie udział w czwartym posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Współpracy Gospodarczej.
Według danych MR za pierwsze półrocze br., Polska jest obecnie trzecim partnerem handlowym Białorusi, trzecim eksporterem na Białoruś i dziewiątym inwestorem; z kolei dla Białorusi nasz kraj jest szóstym rynkiem eksportowym.
W okresie styczeń-lipiec 2016 roku eksport polskich towarów na Białoruś miał wartość 790 mln dolarów (wzrost o 4,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r.), z kolei import wyniósł 499 mln dolarów (wzrost o 7 proc.). Obroty handlowe w tym czasie wyniosły 1,289 mld dolarów (wzrost o 0,3 proc.) przy dodatnim saldzie 291 mln dolarów. W 2015 r. polski eksport miał wartość ponad 1,325 mld dolarów, import 840,2 mln dolarów, a obroty wyniosły ponad 2,166 mld dolarów. Dodatnie saldo wyniosło 485,6 mln dolarów.
Obroty handlowe Polski z Białorusią w 2015 r. były o 28 proc. niższe niż w 2014 r. Eksport spadł o blisko 40 proc., a import o 3 proc. W 2015 r. Białoruś zajmowała 25. miejsce wśród najważniejszych rynków eksportowych Polski oraz 36. miejsce wśród najważniejszych rynków importowych. W transakcje eksportowe na rynek białoruski zaangażowanych było w 2015 r. ok. 6 tys. polskich firm, a w transakcje importowe z Białorusi ok. 1 tys.
Zgodnie z szacunkami NBP, łączny poziom bezpośredniego zaangażowania inwestycyjnego Polski na Białorusi, począwszy od roku 1991, oceniany jest na ok. 360 mln dolarów. Pod względem wielkości bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Białorusi, Polska zajmowała w 2015 roku dziewiąte miejsce. Polskie inwestycje na Białorusi zlokalizowane są głównie w pasie przygranicznym. Najwięcej jest ich w obwodzie Brzeskim, a następnie - w Grodzieńskim, Witebskim i Mińskim.