Trwa ładowanie...
d3pwvi3
17-01-2017 15:40

MRiRW do połowy roku zamierza uruchomić wszystkie działania PROW

Ministerstwo rolnictwa do połowy roku zamierza uruchomić wszystkie działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 - poinformował we wtorek dziennikarzy wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

d3pwvi3

"Wdrażanie PROW jest na takim etapie, że wniosków na pulę dostępnych środków mamy 33 proc. Na 21 proc. puli dostępnych środków mamy podpisane umowy, co oznacza, że beneficjenci realizują teraz wnioski o płatność. Ilość środków, która jest już na koncie beneficjentów to 9 proc." - powiedział minister.

"Nie chcę wymieniać sum, (...) są one rozproszone w swojej ilości w kraju. Jeżeli chodzi o dostępność, to nic się nie zmienia, jest to 13,5 mld euro, czyli około 60 mld zł" - dodał wiceminister.

Zarudzki przedstawił też harmonogram naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020, który został wypracowany wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wiceminister powiedział, że jeśli chodzi o działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw" to nabór na operacje rozpocznie się w marcu tego roku. Będzie też powtórzenie tego naboru w czerwcu tego roku, ale jedynie na obszarach dotkniętych przez ASF.

d3pwvi3

W operacji "Pomoc dla młodych rolników" nabory zaczną się w kwietniu. Z kolei, dla "Restrukturyzacji gospodarstw rolnych" nabór odbędzie się w czerwcu.

Dla działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" nabór zaplanowano na czerwiec tego roku, ale nie wiceminister nie wykluczył, że kolejny nabór odbędzie się w IV kwartale.

"Planujemy dwa nabory, aby umożliwić jak największej liczbie zorganizowanych grup, tworzenie przedsięwzięć zbiorowych" - wyjaśnił.

Jeśli chodzi o operację "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej", to nabór zaplanowano na III kwartał. Również w III kwartale odbędą się nabory do operacji "Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa" oraz operacji "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000".

d3pwvi3

Zarudzki powiedział, że nabory na działanie dotyczące wzmacniania przedsiębiorczości, to nabory na "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" odbędą się w marcu, ale dodatkowo jeszcze w czerwcu na obszarach dotkniętych ASF.

Według harmonogramu to w części dotyczącej przetwórstwa i marketingu produktów rolnych nabór odbędzie się w marcu, ale niewykluczone, że będzie też w III kwartale, pod warunkiem wyrażenia przez Komisje Europejską zgody na zmianę PROW w tym zakresie.

Wiceminister powiedział, że w działaniu "Rozwój terytorialny" są możliwości korzystania na różnych poziomach z różnych funduszy.

"Mam nadzieję, że samorządy podejmą intensywną pracę i te pieniądze w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystają" - dodał.

"Jeden z równie istotnych i ważnych działań, które będziemy wdrażać w maju, czerwcu w II i III kwartale to +Transfer wiedzy i innowacji+" - powiedział Zarudzki.

Wiceminister wyjaśnił, że chodzi tutaj o wsparcie dla szkolenia dla rolników, transfer wiedzy i działalności informacyjnej i świadczenie kompleksowej porady dla rolników.

d3pwvi3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pwvi3