Trwa ładowanie...
d3zvphi
ke
31-01-2013 13:40

MRR: To Polska jest poszkodowana

To polskie instytucje powołane do kontroli wykryły działania o charakterze przestępczym przy trzech przetargach prowadzonych przez GDDKiA - informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej

d3zvphi
d3zvphi

To polskie instytucje powołane do kontroli wykryły działania o charakterze przestępczym przy trzech przetargach prowadzonych przez GDDKiA - informują Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Resort przekonuje, że kontrole unijnych instytucji audytowych, w tym Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, które wcześniej badały postępowania przetargowe dla tych inwestycji nie wykryły żadnych uchybień. "Zmowy cenowe, czyli działania o charakterze przestępczym mogły być wykryte dzięki działaniom instytucji kontrolnych wyposażonych w odpowiednie instrumenty i uprawnienia śledcze" - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej o prowadzonych działaniach organów śledczych poinformowały Komisję Europejską już w 2010 roku i od tego czasu są prowadzone czynności zmierzające do wyjaśnienia sytuacji.

Komisja Europejska wstrzymała refundację płatności opiewających na kwotę 3,5 mld zł. Podejrzenie popełnienia przestępstwa, polegającego na zmowie cenowej, która mogła mieć wpływ na wynik postępowania przetargowego, dotyczy jednego projektu. Wartość kontraktu w tym projekcie, objętego postępowaniem prokuratury, wynosi 608,2 mln zł, w tym wkład UE to ok.517 mln zł. Dlatego decyzja Komisji Europejskiej jest niezrozumiała i nieadekwatna do skali potencjalnych nieprawidłowości.

d3zvphi

Kwota podawana przez urzędników europejskich to wartość pozostałych do rozliczenia projektów drogowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Strona polska nie przesyłała jeszcze do KE związanych z nimi faktur, więc żadne inne płatności nie zostały wstrzymane. Projekty drogowe są w dalszym ciągu realizowane, a GDDKiA na bieżąco rozlicza się z wykonawcami.

Polska jest stroną poszkodowaną, a wobec osób, które mogły dopuścić się czynów niezgodnych z prawem toczy się postępowanie prokuratorskie, które zakończy wyrok sądowy.

d3zvphi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zvphi