Trwa ładowanie...
d33k88w

MRR: unijne inwestycje w infrastrukturę przyspieszają

Fundusze unijne na lata 2007-2013 coraz lepiej wydawane są w programie Infrastruktura i Środowisko.

Share
d33k88w

Przyspieszenia płatności wymaga jendak program dla firm Innowacyjna Gospodarka, usprawnić wdrażanie funduszy powinny także niektóre województwa - wynika z analizy najnowszych danych MRR.

W ramach wszystkich programów na lata 2007-2013 podpisanych zostało ok. 13 tys. umów o wartości 35,1 mld zł. Wartość wydatków wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła ok. 3,3 mld zł.

Wydatki w ramach programu Infrastruktura i Środowisko są ponad 8-krotnie wyższe niż planowane na pierwsze półrocze; w przypadku programu Kapitał Ludzki realizacja prognozy wynosi prawie 180 proc. Poniżej celu półrocznego jest na razie program Innowacyjna Gospodarka - nieco ponad 20 proc. prognozy. Wszystkie samorządy w ramach programów regionalnych wykonały do tej pory w sumie blisko 60 proc. planu założonego na I półrocze.

Aktualnie, dla wszystkich programów łącznie, poziom realizacji prognozy na I półrocze wynosi ok. 112 proc. "Realizacja planu wydatków przyjętego na cały rok jest niezagrożona. Dotacji jest więcej niż planowaliśmy" - powiedział PAP wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

d33k88w

W tym roku na inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych na lata 2007-2013 rząd zaplanował wydać co najmniej 16,8 mld zł.

Zdaniem Zdziebły, rozpędu nabiera największy program unijny Infrastruktura i Środowisko. "Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Polska wyśle ok. 60 dużych projektów infrastrukturalnych do KE, o wartości ponad 34 mld zł - poinformował wiceminister. "Do dwóch dróg ekspresowych S3 i S7 doszła droga krajowa nr 4; najprawdopodobniej w najbliższych dniach będziemy mieli także wniosek dotyczący autostrady A1" - dodał.

Zdziebło podkreślił, że to zasługa m.in. przyspieszenia procedur w projektach infrastrukturalnych. "Umowę o dofinansowanie można podpisać już w momencie przesłania projektów do Komisji, czyli jeszcze przed decyzją KE o współfinansowaniu" - powiedział. Wiąże się to z możliwością ubiegania się przez wnioskodawców o zwrot już poniesionych wydatków lub zaliczkę. MRR rozmawia z KE nt. dalszych ułatwień.

Wiceminister rozwoju jest też zadowolony z realizacji programu Kapitał Ludzki. "Bardzo dobrze, że dzisiaj, kiedy jest taka sytuacja gospodarcza, właśnie Kapitał Ludzki wychodzi na czoło" - zauważył. W ramach uruchomionego w tym programie pakietu antykryzysowego, w bieżącym roku dostępna jest kwota 700 mln zł.

d33k88w

Zdziebło przyznał, że wolno idzie wydawanie pieniędzy w przeznaczonym głównie dla firm programie Innowacyjna Gospodarka, mimo że jest bardzo dużo podpisanych umów. "Na razie nie przekłada się to na płatności; w kolejnych miesiącach powinny one popłynąć szerszym strumieniem" - zauważył. Większość działań w ramach PO IG realizuje PARP.

Przypomniał, że aby przyspieszyć płatności w tym programie, m.in. umożliwiono wszystkim przedsiębiorcom korzystanie z zaliczek. Zwiększono też wartości progu, do którego możliwie jest ustanowienie zabezpieczenia w formie weksla in blanco z 1 mln zł do 4 mln zł.

Zdziebło podkreślił, że tempa nabiera program Rozwój Polski Wschodniej. "W ubiegłym tygodniu zakończyła się I tura oceny wniosków w konkursie na wspieranie innowacji, m.in. dla uczelni i parków technologicznych; rozdzielono 380 mln zł z 500 mln zł" - powiedział Zdziebło. Zaznaczył, że resort oczekuje "zdecydowanego przyspieszenia" w projektach kluczowych; jeśli wnioskodawcy będą zgłaszać kolejne przesunięcia przy braku postępów w realizacji, to ich projekty będą wypadać z listy projektów kluczowych (pozakonkursowych-PAP). Zaktualizowana lista będzie ogłoszona przez resort 31 lipca br.

W bardzo zróżnicowanym tempie unijne pieniądze wykorzystują samorządy. Woj. śląskie wydało blisko 3 razy więcej pieniędzy niż zaplanowało na pierwsze pół roku; woj. opolskie zrealizowało plany w ponad 100 proc., natomiast np. woj. zachodniopomorskie czy łódzkie nie przekroczyły dotychczas 10 proc. celu. Zdziebło zauważył, że w niektórych przypadkach to kwestia zbyt optymistycznych prognoz. Zachodniopomorskie zaplanowało wydatki rzędu aż 164 mln zł w ciągu pierwszych 6 miesięcy br., podczas gdy np. woj. śląskie 16,8 mln zł. Województwa powinny wydać w tym roku ponad 6 mld z zaplanowanych 16,8 mld zł.

d33k88w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33k88w
d33k88w