MRR ws. polsko-szwajcarskiego programu współpracy (komunikat)

...

16.12.2009 | aktual.: 16.12.2009 15:00

16.12. Warszawa - Ministerstwo Rozwoju Regionalnego informuje:

Podpisano umowę na największy projekt w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

- Dzięki temu projektowi, mali i średni przedsiębiorcy uzyskają łatwiejszy i mniej sformalizowany dostęp do kapitału. Będą mogli zainwestować go w innowacyjne rozwiązania technologiczne i organizacyjne - powiedział Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego na uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie, którą 16 grudnia 2009 r. zorganizowała Ambasada Szwajcarii w Polsce. W uroczystości wziął udział ambasador Benedict de Cerjat.

Dofinansowanie dla funduszy private equity/venture capital oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

Jest to największy projekt przewidziany do realizacji w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Jego wartość wynosi 53 mln franków szwajcarskich. - Chcemy pomóc małym i średnim firmom, które są na początkowych etapach wzrostu. Zwiększając dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania przyczynimy się do wzrostu ich innowacyjności, a tym samym podniesiemy pozycję konkurencyjną polskich przedsiębiorstw. Wzmocni to polską gospodarkę i zwiększy poziom zatrudnienia - stwierdził Benedict de Cerjat.

Projekt będzie realizowany na dwóch poziomach:

- I poziom - projekt Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A. Polega na wspieraniu funduszy kapitału podwyższonego ryzyka inwestujących w MŚP.

- II poziom - projekty funduszy kapitału podwyższonego ryzyka (venture capital) składane do KFK, polegające na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw.

Pieniądze wypłacane przez KFK będą przeznaczone na:

- inwestycje w instrumenty kapitałowe, quasi-kapitałowe i dłużne funduszy kapitału podwyższonego ryzyka, powstałe w celu inwestowania w MSP, w tym w szczególności w MSP znajdujących się na wczesnych etapach wzrostu,

- refundację części kosztów zarządzania funduszem kapitału podwyższonego ryzyka (zatrudnienia kadry i ekspertów oraz kosztów przygotowania i monitorowania inwestycji, w szczególności kosztów analiz, należyta staranność (due dilligence) inwestycji, badania rynku itp.).

Polsko-Szwajcarski Program Badawczy

Podczas uroczystości podpisano także umowę na dofinansowanie Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego. - Projekt zakłada zacieśnienie współpracy polskich i szwajcarskich instytucji naukowych. Będą one opracowywać wspólne programy badawcze, które zostaną sfinansowane z pieniędzy SPPW - wyjaśnił Benedict de Cerjat.

Wspólne badania można będzie przeprowadzać w pięciu obszarach tematycznych:

- Sektor ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne), - Energetyka - zwłaszcza odnawialne źródła energii, - Nanotechnologie, - Ochrona zdrowia, - Środowisko

Beneficjentami pomocy mogą zostać:

- Publiczne i niepubliczne uczelnie wyższe, - Instytucje badawcze, - Pozarządowe organizacje badawcze, prowadzące aktywność naukową - Inne podmioty prowadzące działalność w dziedzinie badań i rozwoju

Polscy i szwajcarscy beneficjenci będą składać projekty wspólnie, jako partnerzy. - Podstawowy cel, to zwiększenie bazy wiedzy, zwłaszcza przez wspólne doświadczenia, transfer technologii i know-how - powiedział wiceminister Adam Zdziebło.

Polsko-Szwajcarski Program Badawczy jest wart 21,2 mln CHF, z czego 18 milionów to wkład strony szwajcarskiej. Program będzie zarządzany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji, który został zarekomendowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Już dziś zapraszamy z ambasadorem na uroczyste uruchomienie Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego, które odbędzie się 14 stycznia 2010 roku w Warszawie - podsumował wiceminister A.Zdziebło. Podobna uroczystość odbyła się dziś w Szwajcarii, tuż po ceremonii podpisania umowy.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
polskawspółpracamrr
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)