MS: Krzysztof Kwiatkowski laureatem nagrody "Mecenas" (komunikat)
...
03.06. Warszawa - MS informuje:
Osoby, instytucje i podmioty, które w bieżącym roku akademickim wniosły szczególny wkład w rozwój Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland i realizację jego celów statutowych, czyli we współpracę i rozwój studentów prawa i młodych prawników mają szansę otrzymać przyznawaną przez Stowarzyszenie nagrodę "Mecenas".
W tym roku laureatem nagrody został Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, m.in. w uznaniu za organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program edukacji prawnej.
Nagroda przyznawana jest od 2004 r. Krzysztof Kwiatkowski jest pierwszym Ministrem Sprawiedliwości, który ją otrzymał.
Uroczystość, na której wręczone zostają nagrody, odbywa się dzisiaj w Trybunale Konstytucyjnym.
Ministerstwo Sprawiedliwości od miesięcy podejmuje działania nakierowane na zwiększenie wiedzy prawnej dzieci i młodzieży. W tym roku zakończył się m.in. organizowany w całym kraju program spotkań edukacyjnych. To nie były zwykłe lekcje. Ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów w nowoczesny, kreatywny i mówiąc wprost - ciekawy sposób poznawało na nich tajniki wiedzy prawnej - mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program spotkał się z ciepłym przyjęciem uczniów i studentów - dodał.
Spójrzmy na statystyki: ponad 90 proc. uczniów szkół średnich stwierdziło, że po spotkaniu ich wiedza na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości zwiększyła się. Takiego samego zdania było 78 proc. studentów.
Poza programem spotkań edukacyjnych, w ubiegłym roku w Łodzi rozpoczęliśmy realizowany przy współpracy z samorządem radców prawnych, program lekcji prawa w szkołach średnich, który właśnie dobiegł końca - dodaje Minister Sprawiedliwości.
Dotychczas podejmowane akcje edukacyjne resortu spotkały się nie tylko z pozytywnym odbiorem uczniów i studentów, ale i samych nauczycieli. Już teraz włodarze innych miast zwracają się do resortu z prośbą o rozszerzenie programów na inne miasta. Podobne prośby płyną z kuratoriów. To dowód na to, że także nauczyciele, dostrzegają potrzebę edukacji prawnej.
Jestem gorącym zwolennikiem wprowadzenia do szkół lekcji prawa. Nie może być bowiem tak, co pokazują badania, że większość Polaków nie posiada podstawowej wiedzy prawnej na temat zasad działania wymiaru sprawiedliwości - mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Znacząca część badanych nie odróżnia radcy prawnego od adwokata, prawa cywilnego od karnego. Blisko 30 proc. nie wie, co to jest pozew, natomiast 82 proc. respondentów nie wie, że postępowanie przed polskimi sądami jest dwuinstancyjne. Brak rzetelnej wiedzy skutkuje brakiem zaufania do systemu sprawiedliwości i jego poszczególnych elementów.
W połowie maja w Łodzi ruszył drugi etap programu edukacji prawniczej, organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i samorząd radców prawnych. Tym razem tajniki wiedzy prawnej poznają studenci uczelni wyższych, niebędących wyższymi uczelniami prawniczymi: Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi oraz łódzkiej Wyższej Szkoły Informatyki.
- Zapewne wielu z was po studiach zdecyduje się na kontynuację nauki na aplikacjach prawniczych i będzie rozwijać swoją karierę w zawodzie sędziego, prokuratora, adwokata, radcy prawnego czy notariusza - powiedział dzisiaj zebranym na uroczystości Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Troska o zapewnienie sprawnego systemu szkolenia wstępnego przyszłych kadr sędziowskich i prokuratorskich, gwarantującego jednolity, wysoki poziom ich kształcenia to jedno z najważniejszych wyzwań przed jakimi staje obecnie polski wymiar sprawiedliwości - dodał.
Minister Sprawiedliwości przypomniał w tym kontekście o powołaniu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, będącej najistotniejszym elementem nowego modelu szkolenia kandydatów do objęcia urzędów sędziego i prokuratora.
-Wielu z absolwentów wydziałów prawa będzie zapewne zainteresowanych odbywaniem aplikacji. Z przeprowadzanych od 3 lat w Ministerstwie Sprawiedliwości analiz wynika, że w latach 2008 - 2010 do egzaminów na aplikacje przystępowało ok. 50 - 60 proc. absolwentów prawa z danego roku - mówił Krzysztof Kwiatkowski.
Oczywiście, nie wszyscy zainteresowani mogli swoje plany rozpoczęcia aplikacji zrealizować. Warunkiem przyjęcia na aplikację jest bowiem zdanie egzaminu wstępnego. Egzamin ten jest jednolity w całym kraju i stwarza każdemu magistrowi prawa dokładnie taką samą szansę. Od czasu przejęcia egzaminów przez państwo jedynym kryterium przesądzającym o wyniku egzaminu jest wiedza. Nikt nigdy nie postawił państwowym egzaminom na aplikacje prawnicze zarzutu nieuczciwości czy faworyzowania kogokolwiek. Uważam to za wielkie osiągnięcie, warte ciągłego podkreślania - dodał Minister Sprawiedliwości.
Krzysztof Kwiatkowski przypomniał również, że dzięki jego decyzji tegoroczny egzamin kończący aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną zostanie przeprowadzony przy wykorzystaniu komputerów. To spełnienie wieloletnich oczekiwań aplikantów oraz samorządów prawniczych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ wni/