Trwa ładowanie...
d453sum

MS: minister Gowin zarządził lustrację w Sądzie Rejonowym w Łomży (komunikat)

...

Share
d453sum

13.11. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Informujemy, że w związku z niezadowalającymi wynikami kontroli nad działalnością Sądu Rejonowego w Łomży w zakresie postępowań opiekuńczych ws. rodziny Beaty Z., minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zarządził dzisiaj, tj. 13 listopada 2012 r., lustrację Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Łomży.

Zgodnie z decyzją ministra sprawiedliwości lustrację przeprowadzą sędziowie wizytatorzy z obszaru apelacji Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Termin zakończenia lustracji został wyznaczony na 23 listopada 2012 r.

d453sum

Decyzja ministra sprawiedliwości o zarządzeniu lustracji jest efektem analizy otrzymanych w dniu 12 listopada 2012 r. sprawozdań wizytatora do spraw rodzinnych Sądu Okręgowego w Łomży i kuratora okręgowego w Łomży. W jej wyniku okazało się bowiem, że sprawozdania te są niepełne, nieprecyzyjne i ponadto pozostają ze sobą w sprzeczności w niektórych elementach. Sprawozdania nie zawierają także wskazania żadnej podstawy prawnej, której zastosowanie byłoby poddane badaniu w związku z lustrowanymi postępowaniami.

Niekompletność sprawozdań jest na tyle doniosła, że nie pozwala ocenić prawidłowości wykonywania czynności przez kuratorów sądowych i sędziów nadzorujących postępowania opiekuńcze w sprawach pani Beaty Z., mimo zaprezentowanej przez lustrujących pozytywnej oceny działań tak sądu prowadzącego postępowania wykonawcze, jak też zaangażowanej w te sprawy kuratorskiej służby sądowej.

Jednocześnie przypominamy, że w wyniku informacji medialnych dot. podejrzenia zabójstwa dzieci w Hipolitowie Ministerstwo Sprawiedliwości już 2 listopada br. zwróciło się do prezesa Sądu Okręgowego w Łomży z prośbą o niezwłoczne przedstawienie wyników czynności z zakresu wewnętrznego nadzoru administracyjnego sprawowanego przez prezesa nad działalnością Sądu Rejonowego w Łomży w zakresie postępowań opiekuńczych odnośnie rodziny Beaty Z.

Prezes Sądu Okręgowego w dniu 2 listopada 2012 r. przesłał wstępne informacje na temat spraw opiekuńczych prowadzonych wobec pani Beaty Z. i poinformował, że zlecił lustrację tych spraw wizytatorowi do spraw rodzinnych Sądu Okręgowego w Łomży i kuratorowi okręgowemu w Łomży.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d453sum

Podziel się opinią

Share
d453sum
d453sum