MS ws. debaty "Bezpieczna rodzina" (komunikat)
...
25.11. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
"Bezpieczna rodzina - czyli jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny i pomóc tym, które są zagrożone" - to tytuł debaty organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, która odbyła się dzisiaj w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym im. Profesora Hilarego Koprowskiego.
- Rodzina, to najstabilniejsza komórka społeczna. Najstabilniejsza także w kryzysie. W rodzinie solidarność pokoleniowa wynika nie z obowiązku, a bycie rodzicem nie jest wynikiem kalkulacji. To kwestia miłości i więzi, na które jednak wpływa poczucie bezpieczeństwa dwojga ludzi chcących ją stworzyć - mówiła otwierając konferencję Anna Andrzejewska - Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny. - Poważny kryzys demograficzny z jakim przyszło się nam zmierzyć w Polsce sprawił, że wsparcie rodziny, małżeństwa i rodzicielstwa stało się ważnym elementem debaty publicznej, a polityka prorodzinna - w tym także bezpieczeństwo rodziny - są jednym z priorytetów polskiego rządu - dodała.
Podsekretarz Stanu - Jerzy Kozdroń przekonywał, że zapewnienie bezpieczeństwa rodzinom jest również jednym z głównych zadań Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Resort sprawiedliwości czynnie uczestniczy w realizacji zapisów ustawy z 2006 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w szczególności mających na celu wyeliminowanie przemocy i umożliwienie rodzinie powrotu do prawidłowego funkcjonowania. Przy czym, zgodnie ze swoimi ustawowymi kompetencjami, skupia się głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym poprzez właściwe oddziaływanie na sprawców przemocy domowej zarówno pod względem powstrzymywania ich od stosowania przemocy, jak i wskazania możliwości zmiany i powrotu do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie - kontynuował wiceminister Jerzy Kozdroń.
Osoby dotknięte przemocą domową, mają możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, medycznej czy socjalnej w podmiotach działających w ramach Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw lub finansowanych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także w ramach ogólnopolskiego telefonu interwencyjno-informacyjnego "Niebieska Linia", prowadzonego w ramach porozumienia przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
18 listopada br. Ministerstwo Sprawiedliwości zainaugurowało również projekt "Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie". Projekt daje możliwość wzmocnienia pozycji osób pokrzywdzonych przemocą domową oraz podniesienia kwalifikacji osób pracujących z pokrzywdzonymi.
W debacie "Forum dla Rodziny" odbyło się szereg paneli tematycznych:
- Działania Ministerstwa Sprawiedliwości na rzecz bezpieczeństwa w rodzinie. 2. Istota bezpieczeństwa rodziny z punktu widzenia polityki rodzinnej państwa. 3. Równość, jako gwarant bezpieczeństwa w rodzinie. 4. Gdańskie rozwiązana wspierające rodzinę, jako przykład dobrych praktyk. 5. Co gwarantuje bezpieczeństwo w rodzinie. 6. Podniesienie kompetencji Policji w sytuacjach interwencji w rodzinach zagrożonych przemocą. Prezentacja programu szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie realizowanego na terenie województwa lubuskiego, który od stycznia 2014 r. zostanie wprowadzony na terenie całego kraju. 7. Rozwody - skutki dla dzieci i możliwości przeciwdziałania. 8. Działania na rzecz zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. 9. Wsparcie kobiet i ich rodzin w sytuacji zagrożenia przemocą . 10. Mediacja jako narzędzie przeciwdziałania przemocy.
W Forum udział wzięli m.in. Wicewojewoda Pomorski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Wiceprezydent Gdańska, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Wiceszef IT Wirtualnej Polski, Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, przedstawicielka Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom".
Debata w Gdańsku jest jedną z cyklu regionalnych konferencji organizowanych w ramach roku 2013 - Roku Rodziny poświęconych polityce prorodzinnej. Jest to drugie z kolei regionalne Forum dla Rodziny. Pierwsze odbyło się w Dąbrowie Górniczej i było poświęcone wyzwaniom, które niosą za sobą zmiany demograficzne i społeczne zachodzące w Polsce. Na początku przyszłego roku w Warszawie cały cykl spotkań i debat zostanie podsumowany oraz zostaną określone rekomendacje dla rządu w tym obszarze.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/