Trwa ładowanie...
d3uenym
d3uenym

MS ws. egzaminów wstępnych na aplikacje (komunikat)

...
Share
d3uenym

25.08. Warszawa Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

19 września 2009 r. (sobota) o godz. 11 w całej Polsce rozpoczną się egzaminy wstępne na aplikacje: radcowską, adwokacką i notarialną. W tym roku wnioski (w skali kraju) o dopuszczenie do egzaminów na wszystkie aplikacje złożyła najwyższa (w porównaniu z latami 2005-2008) liczba osób - 14 237 (w 2005 r. - 4995 osób, 2006 r. - 7057 osób, w 2007 r. - 9079 osób, w 2008 r. - 13 153 osoby).

Liczba zgłoszeń - w skali kraju - na poszczególne aplikacje kształtuje się następująco:

d3uenym

- aplikacja adwokacka - 4044 zgłoszeń, - aplikacja radcowska - 8754 zgłoszeń, - aplikacja notarialna - 1439 zgłoszeń.

W tym roku, po raz pierwszy, egzaminy odbędą się na nowych, dużo bardziej przyjaznych dla zdających zasadach. Osoby przystępujące do egzaminów wstępnych na aplikacje wcześniej mogą zapoznać się z wykazem tytułów aktów prawnych, które mogą stanowić podstawą ułożenia testów. Wykazy tych tytułów na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną już w maju zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z zakresu egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i radcowską usunięto prawo finansowe. Pytania z tego zakresu w latach poprzednich sprawiały dużą trudność zdającym. Ponadto zmniejszyła się liczba pytań w teście - z 250 na 150.

Pozytywny wynik z egzaminu zapewni uzyskanie 100 punktów, czyli 66 proc. możliwych do uzyskania punktów. Tym samym obniżony został próg punktowy, przesądzający o pozytywnym wyniku egzaminu - z 77 proc. do 66 proc. Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego uzależnione będzie zatem wyłącznie od otrzymania określonej liczby punktów, a nie od jakichkolwiek innych uznaniowych czynników.

d3uenym

Z myślą o powiększeniu liczby adwokatów i radców prawnych czas trwania tych aplikacji został skrócony do 3 lat.

Powyższe zmiany były możliwe dzięki ustawie z 20 lutego 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy - prawo o notariacie, która weszła w życie 25 marca 2009 r.

Ustawa rozszerza ponadto katalog osób uprawnionych do wpisu na listy adwokatów i radców prawnych bez aplikacji i egzaminu zawodowego. O wpis mogą ubiegać się:

- osoby, które zajmowały stanowisko sędziego, prokuratora lub wykonywały zawód radcy prawnego albo notariusza, - osoby, które zdały egzamin sędziowski i prokuratorski oraz posiadają odpowiednią praktykę zawodową, - doktorzy nauk prawnych, posiadający odpowiednią praktykę zawodową.

d3uenym

Rozszerzony został także katalog osób dopuszczonych do zdawania egzaminu zawodowego o:

- asystentów prokuratora, posiadających odpowiednią praktykę zawodową, - osoby, które przez okres co najmniej 5 lat wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego, - osoby, które przez okres co najmniej 5 lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów, - osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski lub notarialny, - osoby, które zajmują stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d3uenym

Podziel się opinią

Share
d3uenym
d3uenym