Trwa ładowanie...
d27cor5

MS ws. konferencji nt. deregulacji (komunikat)

...

d27cor5
d27cor5

11.10. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Urzędnicza i następcza ocena ekonomicznych skutków deregulacji, partycypacja społeczna w procesie stanowienia prawa, przejrzystość stanowienia prawa - to tylko niektóre tematy, o których dyskutowali uczestniczy zorganizowanej dzisiaj w Warszawie przez Ministerstwo Sprawiedliwości konferencji "Deregulacja i proces stanowienia prawa - profesjonalizm, partycypacja, przejrzystość". Spotkanie otworzył minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Współorganizatorami konferencji byli Ministerstwo Gospodarki oraz Ambasada Brytyjska. Celem spotkania była wymiana polsko-brytyjskich doświadczeń w zakresie doskonalenia procesów stanowienia prawa. Wielka Brytania od wielu lat pozostaje europejskim liderem we wdrażaniu strategii lepszego stanowienia prawa. Brytyjskie rozwiązania w zakresie struktury procesu legislacyjnego, systemu oceny skutków regulacji, upraszczania przepisów, redukcji obciążeń administracyjnych oraz zwiększania efektywności konsultacji i przejrzystości procesu legislacyjnego mogą stanowić cenne źródło inspiracji dla reformy procesu stanowienia w Polsce.

Gośćmi ze strony brytyjskiej byli eksperci z Ministerstwa ds. Biznesu, Innowacji i Umiejętności. Stronę polską reprezentowali wysocy rangą urzędnicy zaangażowani w reformę procesu stanowienia prawa, a także naukowcy, eksperci, przedstawiciele przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

d27cor5

- Co roku w Polsce tworzy się tysiące nowych skomplikowanych, niespójnych i niestabilnych przepisów. Aby to zmienić nie wystarczy kazuistycznie usuwać zbędne regulacje. Do deregulacji potrzebna jest bowiem nie tylko wola polityczna ale też przyjęcie nowych i skutecznych mechanizmów proceduralnych - mówił w trakcie konferencji minister Jarosław Gowin. - Reforma legislacji powinna być ukierunkowana na deregulację systemową, rozumianą jako ograniczenie liczby zadań publicznych, wycofanie się z regulowania licznych obszarów życia społecznego i oddanie ludziom w tym zakresie wolności decydowania o sobie - dodał.

Wśród zagadnień, nad którymi obecnie trwają prace w zakresie reformy rządowego procesu legislacyjnego i o których rozmawiano w trakcie dzisiejszej konferencji, są: 1) kwestia przejrzystości procesu legislacyjnego, począwszy od etapu pre-legislacyjnego, poprzedzającego powstanie założeń i projektów ustaw; 2) kwestia konsultacji społecznych i udziału interesariuszy w stanowieniu prawa; 3) problem rzetelności i metodologii oceny skutków regulacji zarówno przed wprowadzeniem nowych przepisów, jak i po pewnym okresie ich funkcjonowania.

W zakresie profesjonalizacji procesu stanowienia prawa i jego dostępności dla interesariuszy warto odwołać się do raportu OECD sprzed dwóch lat (z października 2010 r). Autorzy raportu dostrzegli istotny rozziew między teorią a praktyką w zakresie ocen skutków regulacji w Polsce (OSR). Zauważyli, że są one postrzegane przez urzędników jako uciążliwy obowiązek i w rezultacie zazwyczaj są przeprowadzane na końcu procesu tworzenia ustaw, aby usprawiedliwić rozwiązania, które już zostały wybrane.

- Jednym z największych problemów jest to, że analiza problemu, który potencjalnie ma stać się przedmiotem regulacji, a w tym konsultacje społeczne, odbywają się na zbyt późnych etapach procesu legislacyjnego. Mamy tu do czynienia z odwróconą piramidą w zakresie chronologii gromadzenia wiedzy. Proponujemy więc m.in. obowiązkowe rozszerzenie i pogłębienie etapu pre-legislacyjnego - mówił minister sprawiedliwości. - Należy naszym zdaniem rozważyć wprowadzenie komitetów doradczych złożonych z przedstawicieli interesariuszy, wcześniejszych konsultacji międzyresortowych i instytucji Zielonej Księgi jako dokumentu konsultacyjnego, publikowanego zanim zostanie podjęta decyzja o regulacji - dodał.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d27cor5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27cor5