MS ws. konferencji nt. stalkingu (komunikat)

...

13.07.2010 16:46

13.07. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Stalking to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza "skradanie się" lub "podchody". Pod koniec lat 80. mianem stalkingu zaczęto określać nowe zjawisko społeczne, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej.

- Aktualnie określenie "stalking" rozumiane jest jako złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, które wywołać może u innej osoby poczucie zagrożenia. Obejmuje ono zachowania polegające na obsesyjnym śledzeniu, obserwowaniu albo kontaktowaniu się z inna osobą wbrew jej woli, które w efekcie prowadzi do wzbudzenia w tej osobie strachu o swoje bezpieczeństwo - dodał.

W polskim kodeksie karnym nie było do tej pory przepisów przewidujących karalność za tego rodzaju czyny.

- Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. To problem o coraz szerszym zakresie - mówił minister Krzysztof Kwiatkowski. - Dlatego postanowiliśmy przygotować przepisy, które będą przewidywały kary za tego rodzaju zachowania - dodał.

Propozycje przepisów powstały we współpracy z działającą przy ministrze sprawiedliwości Komisją Kodyfikacyjną Prawa Karnego.

Jej przewodniczący prof. Andrzej Zoll przedstawił w trakcie konferencji propozycje nowych regulacji w Kodeksie karnym. Oto one:

Art. 190a. par. 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby doprowadza ją lub osobę jej najbliższą do uzasadnionego odczuwania strachu lub narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

par. 2. Tej samej karze podlega, kto złośliwie wykorzystuje dane osobowe innej osoby celem narażenia jej na szkodę materialną lub osobistą.

par. 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w par. 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

par. 4. Ściganie przestępstwa określonego w par. 1 lub par. 2 odbywa się na wniosek pokrzywdzonego.

Zbigniew Wrona, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, poinformował, że projekt jeszcze w tym tygodniu trafi do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. - Można liczyć, że na początku jesieni projektem zajmie się Sejm - powiedział.

W czerwcu 2009 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości z prośbą o dokonanie analizy uregulowań prawnych dotyczących zjawiska stalkingu w ustawodawstwie innych państw, w szczególności krajów Unii Europejskiej oraz o przedstawienie opinii o potrzebie wprowadzenia do polskiego porządku prawnego przepisów kryminalizujących to zjawisko, z ewentualnym wskazaniem zakresu niezbędnych zmian normatywnych.

W sierpniu 2009 r. uzyskaliśmy analizę Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, z której wynikało, że przed ewentualnym uruchomieniem prac legislacyjnych, wskazane byłoby przeprowadzenie badań wiktymizacyjnych w odniesieniu do zjawiska stalkingu, pozwalających na rzetelną ocenę jego obecnych rozmiarów i charakteru.

Na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości takie badania zostały przeprowadzone pod koniec 2009 r.

- Przeprowadzone na próbie aż 10 tysięcy osób badanie wykazuje, że co dziesiąty pytany uważa, że był ofiarą stalkingu - powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski. - Ten odsetek jest wyższy wśród kobiet - dodał.

W konferencji prasowej udział wzięli: minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowskim, prof. Andrzej Zoll - przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, Zbigniew Wrona - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz prokurator Grażyna Stanek - zastępca dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Więcej, w tym raport z badania przeprowadzonego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości na temat uporczywego nękania, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
konferencjastalkingms
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)