Trwa ładowanie...
dmlu5ol

MS ws. porozumienia z wyższymi uczelniami dot. praktyk studenckich (komunikat)

...

dmlu5ol
dmlu5ol

15.02. Warszawa - MS informuje:

Ułatwienia dla studentów - porozumienie Ministra Sprawiedliwości z wyższymi uczelniami ws. praktyk studenckich.

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz reprezentanci 16 wyższych uczelni podpisali dzisiaj porozumienia w sprawie organizacji i zaliczania zawodowych praktyk studenckich.

Dokument określa zasady i tryb współpracy w zakresie odbywania i zaliczania nieodpłatnych studenckich praktyk zawodowych i staży przez studentów nauk pedagogiczno-psychologicznych o specjalnościach: pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika sądowo-penitencjarna, pedagogika kryminologiczna, resocjalizacja oraz na kierunku prawo o specjalności kryminologia - w zespołach kuratorskiej służby sądowej przy sądach rejonowych na terenie całego kraju.

dmlu5ol

- Podpisanie porozumień w sprawie organizacji i zaliczania zawodowych praktyk studenckich w zespołach kuratorskiej służby sądowej traktujemy jako początek owocnej - mam nadzieję - współpracy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości, a szkołami wyższymi w zakresie wymiany poglądów i idei na temat współczesnych wyzwań i metod ograniczania zjawisk patologicznych, z którymi musi sobie radzić wymiar sprawiedliwości - powiedział w trakcie uroczystości Minister Jarosław Gowin. - Obowiązek odbywania i zaliczania zawodowych praktyk studenckich jest jednym z podstawowych obowiązków studenckich wynikających z regulaminów studiów lub regulaminów praktyk przyjętych przez właściwe władze szkół wyższych. Dla jednostek organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości, jakimi niewątpliwie są zespoły kuratorskie działające przy sądach rejonowych jest to natomiast jeden ze sposobów na pozyskiwanie najzdolniejszych, wykazujących najwyższe umiejętności interpersonalne osób do pełnienia w przyszłości funkcji kuratora
społecznego, jak i do pracy zawodowej kuratora sądowego - dodał.

Jarosław Gowin podkreślił, że Ministerstwo Sprawiedliwości zawsze szczególnie mocno akcentowało konieczność podejmowania działań na rzecz podnoszenia przez kuratorów ich kwalifikacji zawodowych i poziomu wykonywanej przez nich pracy, zwłaszcza w sytuacji stojących przed resortem, który reprezentuję, nieuniknionych i poważnych zadań związanych z wykonywaniem orzeczeń sądów karnych oraz sądów rodzinnych i nieletnich.

Zdecydowana większość - około 70% wszystkich orzeczeń w sprawach karnych wydawanych przez sądy w Polsce wiąże się z pozostawieniem osądzonego sprawcy przestępstwa na wolności i poddania go różnym oddziaływaniom resocjalizacyjno - wychowawczym oraz kontrolnym kuratora sądowego.

Za efektywność działań podejmowanych celem przywrócenia tych osób społeczeństwu, a także ograniczenie zjawisk patologicznych w rodzinie, odpowiada w głównej mierze ponad 5 tysięcy zawodowych kuratorów sądowych i 30 tysięcy kuratorów społecznych. Ogrom pracy wykonywanej przez kuratorów sądowych, którzy w ramach swoich obowiązków służbowych odwiedzają miesięcznie setki tysięcy domów, a także miejsc pracy i nauki podopiecznych obrazuje w szczególności liczba skazanych objętych nadzorem służb probacyjnych na 100 tysięcy mieszkańców, wynosząca w Polsce 1056 osób. Jest to najwyższa liczba w Europie, przekraczająca ponad dwukrotnie, a w przypadkach niektórych państw europejskich, nawet kilkukrotnie ten wskaźnik. Od wiedzy i umiejętności zdobytych nie tylko na studiach i szkoleniach, lecz także w praktyce zawodowej oraz skuteczności podejmowanych działań diagnostycznych, korekcyjno - wychowawczych i kontrolnych zależy obniżanie przestępczości osób, które weszły w konflikt z prawem i które dostały ponownie szansę
oraz poprawa warunków wychowawczych małoletnich w rodzinach dysfunkcyjnych.

dmlu5ol

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z roli jaką w życiu młodego człowieka wchodzącego na rynek pracy odgrywają praktyki zawodowe i zdobyte podczas nich doświadczenia. Szeroki zakres przedmiotowy i podmiotowy zawodowych praktyk studenckich w zespołach kuratorskich oraz ujednolicenie programu praktyk odpowiednio do zadań wykonywanych przez kuratorów zawodowych przyczyni się niewątpliwie do zdobycia wiedzy oraz cennych praktycznych umiejętności pracy w zespole, analizy i rozwiązywania trudnych problemów życiowych osób poddanych dozorowi i nadzorowi kuratorów sądowych, operatywności i samodzielności - powiedział dzisiaj Jarosław Gowin. - Dziękuję za życzliwe przyjęcie naszej inicjatywy - dodał Minister Sprawiedliwości.

W ramach zawodowych praktyk studenckich studenci zapoznają się z: 1. przepisami regulującymi zadania oraz szczegółowy sposób wykonywania uprawnień i obowiązków zawodowych kuratorów sądowych; 2. urządzeniami ewidencyjnymi (wykazy, kontrolki i skorowidze alfabetyczne) prowadzonymi w zespołach kuratorskiej służby sądowej w sprawach rodzinnych i nieletnich oraz w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia; 3. aktami spraw osób nadzorowanych i dozorowanych, w szczególności diagnozami, planami oddziaływań profilaktyczno - resocjalizacyjnych i opiekuńczo - wychowawczych i ich realizacją; 4. zasadami sporządzania i przedkładania sądowi sprawozdań z nadzoru lub dozoru, wywiadów środowiskowych oraz zasadami przygotowywania i występowania do sądu z odpowiednio uzasadnionymi wnioskami; 5. czynnościami zawodowego kuratora sądowego związanymi z kontrolą zachowania podopiecznego w miejscu zamieszkania, pobytu, nauki lub pracy; 6. innymi szczegółowymi czynnościami związanymi z wykonywaniem uprawnień i obowiązków zawodowych
kuratorów sądowych.

Na podstawie dzisiaj podpisanych porozumień, studenci odbywający praktyki będą mogli także uczestniczyć w czynnościach zawodowych kuratorów sądowych poza siedzibą zespołu kuratorskiej służby sądowej, z wyjątkiem czynności, w których kuratorowi zlecono obecność przy kontaktach rodziców z dziećmi ustalonych przez sąd opiekuńczy oraz czynności w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką.

dmlu5ol

Studenci odbywający praktyki będą mogli także, za zgodą sądu uczestniczyć w posiedzeniach wykonawczych dotyczących podopiecznych.

Oto uczelnie, z reprezentantami których Minister Sprawiedliwości podpisał dzisiaj porozumienie w sprawie organizacji i zaliczania praktyk studenckich:

  1. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, 3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 4. Uniwersytet Opolski, 5. Uniwersytet Śląski w Katowicach, 6. Uniwersytet w Białymstoku, 7. Uniwersytet Wrocławski, 8. Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach, 9. Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie, 10. Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku, 11. Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii w Olsztynie, 12. Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, 13. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie, 14. Uniwersytet Łódzki, 15. Uniwersytet Warszawski, 16. Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie.

Treść podpisanego dzisiaj porozumienia znajdziecie Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl .

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

dmlu5ol
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmlu5ol