MS ws. spotkania z prezydium Społecznej Rady ds. ADR (komunikat)
...
25.08. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
Podsumowanie działalności Rady II kadencji, omówienie najpilniejszych działań w celu szerszego stosowania mediacji w Polsce oraz zamierzenia Rady w zakresie programu promocji mediacji w II półroczu 2011 r. - to główne tematy, jakie zostały poruszone w trakcie dzisiejszego spotkania ministra sprawiedliwości z Prezydium Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów.
Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości (II kadencji) jest - zgodnie z zarządzeniem o jej powołaniu z 3 kwietnia 2009 r. - zespołem doradczym ministra sprawiedliwości. Składa się z przedstawicieli nauki, doświadczonych praktyków, osób reprezentujących organizacje pozarządowe, instytucje naukowe oraz urzędy. Obecny skład Rady to 23 osoby.
Do zadań Rady należy opracowanie zaleceń w zakresie zasad i funkcjonowania krajowego systemu ADR, w tym:
- dostosowanie systemu ADR do wymogów prawa unijnego
- opracowanie jednolitego modelu instytucji mediacji w polskim systemie prawa
- upowszechnienie standardów postępowania mediacyjnego
- propagowanie mechanizmów ADR
- tworzenie warunków instytucjonalnych do rozwoju ADR
- podejmowanie doraźnych przedsięwzięć.
- Cieszę się, że Rada aktywnie włączyła się w organizowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości kampanię promocji mediacji - powiedział w trakcie spotkania minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Ważna część spotkania poświęcona była promocji mediacji gospodarczej. Rada zaproponowała, by promować mediację gospodarczą m.in. poprzez deklarację o stosowaniu mediacji i innych ADR. Miałaby ona charakter publicznej deklaracji o stosowaniu mediacji w przypadku powstania sporu z udziałem przedsiębiorstwa. Nie oznacza to, że przedsiębiorstwo w każdym sporze miałoby być zobowiązane stosować mediację. - Deklaruję zaangażowanie w promocję mediacji gospodarczej - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Minister wyraził też swoje oczekiwania wobec Rady. Wśród zagadnień, którymi jego zdaniem Rada powinna się zająć, wymienił m.in.: opracowanie propozycji koniecznych zmian w zakresie mediacji cywilnej, analogicznie do projektu przygotowanego przez Radę dotyczącego mediacji karnej, opracowanie szczegółowych zaleceń dotyczących wymogów w zakresie kwalifikacji, szkoleń oraz certyfikacji mediatorów we wszystkich postępowaniach, analizę konieczności opracowania ustawy o mediacji, bądź szerzej o wszystkich formach ADR (obecnie brak regulacji w zakresie mediacji pozasądowej, potrzeba przesądzenia czy istnieje konieczność takiej kompleksowej regulacji).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/