Trwa ładowanie...
d62wp0l

MS ws. ustawy deregulacyjnej (komunikat)

...

d62wp0l
d62wp0l

19.04. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Sejm RP przyjął dzisiaj przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt I ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.

Przyjęta dzisiaj ustawa dereguluje ostatecznie 50 zawodów podległych ośmiu Ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób i była konsultowana z ponad 500 podmiotami.

- To ważny dzień w procesie poszerzania dostępu do zawodów regulowanych. Dziś obalamy mur, za którym korporacje zawodowe zazdrośnie strzegły swoich przywilejów. Otwarcie zawodów, da nowe miejsca pracy dla młodych w Polsce, by nie musieli emigrować i szukać tej pracy zagranicą. To jednak dopiero pierwszy krok. Deregulacja obejmie jeszcze blisko 200 zawodów - mówił Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.

d62wp0l

Najważniejsze wprowadzone zmiany:

  1. Dotyczące zawodów notariusza, adwokata i radcy prawnego:

Zlikwidowana zostanie asesura notarialna. Osoba, która zda egzamin zawodowy i złoży ślubowanie zostanie zastępcą notarialnym i w zależności od swojej decyzji będzie mogła wystąpić do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o powołanie na notariusza albo zostać zatrudniona w kancelarii innego notariusza i tam wykonywać w jego zastępstwie czynności notarialne. W celu pogłębienia przygotowania praktycznego wydłużona zostanie aplikacja notarialna (z 2,5 do 3,5 roku). Po 2,5 roku aplikacji organizowane będzie fakultatywne kolokwium - po jego zdaniu aplikant będzie mógł wykonywać niektóre czynności notarialne.

Jeżeli chodzi o dostęp do zawodów adwokata i radcy to zniesiony został test, jako element egzaminu zawodowego. Egzamin powinien sprawdzać umiejętność stosowania prawa, a nie zmuszać do uczenia się na pamięć kodeksów i dziesiątek ustaw.

  1. Dotyczące zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości:
d62wp0l

Sejm zdecydował dziś o całkowitym otwarciu zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości. Jest to krok idący dalej niż propozycja rządowa.

  1. Dotyczące zawodu rzeczoznawcy majątkowego:

Projekt rządowy nie obejmował szerszych zmian w dostępie do tego zawodu, skracał jedynie okres wymaganej praktyki (z 12 do 6 miesięcy). Przyjęta poprawka zwiększa zakres deregulacji tego zawodu, tj. zakłada obniżenie wymogu wykształcenia (z wyższego magisterskiego do wyższego), a także wprowadza możliwość zwolnienia z egzaminu zawodowego przez organ nadający uprawnienia na podstawie dyplomu ukończenia studiów, których program powstał na podstawie umowy między uczelnią, a organizacjami zawodowymi rzeczoznawców majątkowych. Poprawka obejmuje również ułatwienia dotyczące obowiązku odbycia praktyki zawodowej - wprowadza obowiązek zaliczenia na jej poczet praktyki odbytej na studiach pod warunkiem, że jej program powstał w oparciu o umowę między uczelnią a organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych, a także zwalnia z tego wymogu osoby, które posiadają udokumentowane dwuletnie doświadczenie na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości.

d62wp0l

Deregulacja przyniesie szereg pozytywnych zmian, takich jak: więcej pracy dla młodych - spadek cen, wzrost jakości, - ograniczenie biurokracji,- spadek kosztów dla przedsiębiorców.

Przyjęta dzisiaj ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia z wyjątkiem np. regulacji dot. pracowników ochrony fizycznej, pośredników i zarządców nieruchomości, przewodników turystycznych i pilotów, detektywów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Druga transza deregulacyjna została wysłana pod obrady rządu, trzecia niebawem zostanie skierowana wysłana do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d62wp0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d62wp0l