MS ws. wizyty min. Kwiatkowskiego w Hiszpanii (komunikat)

...

17.02. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Nagrywanie na salach rozpraw, zarobki sędziów oraz organizacja sądownictwa - to główne tematy jakie w trakcie dzisiejszej rozmowy poruszyli minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Jose Carlos Divas Blanco - przewodniczący Generalnej Rady Sądownictwa Królestwa Hiszpanii.

Wizyta polskiego ministra w Madrycie jest częścią przygotowań do objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

- Przewodniczący hiszpańskiej Generalnej Rady Sądownictwa z uznaniem podszedł do działania polskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski. - Wymieniliśmy także doświadczenia dotyczące wprowadzenia w naszych krajach nagrywania na salach rozpraw.

Jose Carlos Divas Blanco zapewnił, że nagrywanie na salach rozpraw, które funkcjonuje w Hiszpanii, nie tylko pod każdym względem gwarantuje precyzyjne oddanie przebiegu rozprawy, ale umożliwia także ocenę zachowania stron i świadków. Nagrania dostępne są publicznie, dla wszystkich.

- Nagrywanie to gwarancja sprawiedliwego i transparentnego procesu - powiedział przewodniczący Generalnej Rady Sądownictwa Królestwa Hiszpanii. - Nie stwierdziliśmy, aby wpływało ono na przedłużanie postępowania, także odwoławczego. Co ciekawe, od czasu wprowadzenia w Hiszpanii nagrywania rozpraw poziom społecznego zaufania do sądów wyraźnie wzrósł.

Przewodniczący Generalnej Rady Sądownictwa Królestwa Hiszpanii przedstawił także informacje na temat systemu zarządzania tamtejszymi sądami, gdzie sprawami administracyjnymi, finansowymi i kadrowymi zajmują się podległe ministrowi sprawiedliwości zarządy sądów. - W ten sposób umożliwiamy prezesom sądów skupienie się na zarządzania jurysdykcyjnym - powiedział Jose Carlos Divas Blanco.

Przewodniczący Generalnej Rady Sądownictwa Królestwa Hiszpanii zapytał ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego o sytuację finansową sędziów i sądownictwa w związku z planami oszczędnościowymi wielu europejskich krajów.

- W tym roku sędziowie otrzymali ok. 4-procentową podwyższę - poinformował Krzysztof Kwiatkowski.

W Hiszpanii w ubiegłym roku obniżono wynagrodzenia sędziów - w zależności od zajmowanego stanowiska - od 5 do 15 proc.

Spotkanie ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem ministrem sprawiedliwości Francisco Caamanio poświęcone było głównie przedstawieniu priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w zakresie wymiaru sprawiedliwości, w tym Instrumentu Opcjonalnego w zakresie europejskiego prawa umów (tzw. blue buton).

- Obecnie tak konsumenci, jak i przedsiębiorcy nie są w stanie w pełni wykorzystać możliwości, jakie potencjalnie stwarza wewnętrzny rynek Unii Europejskiej. Prowadzi to do sytuacji, w której np. polski konsument nie jest w stanie nabyć przez Internet towaru oferowanego np. przez brytyjskiego przedsiębiorcę w jego sklepie internetowym - powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski.

Według badań Komisji Europejskiej, w przypadku aż 61 proc. elektronicznych ofert transgranicznych konsumenci nie byli w stanie złożyć zamówienia i zawrzeć umowy przede wszystkim ze względu na odmowę ze strony przedsiębiorcy świadczenia usługi w kraju konsumenta. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są różnice w systemach prawnych państw Unii Europejskiej, które sprawiają, że przedsiębiorcy, zwłaszcza drobni, dla których nieopłacalne jest ponoszenie wysokich kosztów obsługi prawnej, obawiają się oferować swoje produkty w innych państwach członkowskich.

- Odpowiedzią na te problemy może być Instrument Opcjonalny w zakresie europejskiego prawa umów (tzw. blue button) - dodał polski minister sprawiedliwości.

Celem przyjęcia Instrumentu Opcjonalnego jest wyeliminowanie przeszkód prawnych i umożliwienie rozwoju rynku wewnętrznego z korzyścią dla konsumentów i przedsiębiorców.

- Europejscy konsumenci powinni mieć bowiem jednakową możliwość kupowania, a europejscy przedsiębiorcy - możliwość oferowania swoich produktów i usług na terytorium całej Unii Europejskiej - tłumaczył Krzysztof Kwiatkowski.

Projekt Instrumentu Opcjonalnego w zakresie europejskiego prawa umów polega na stworzeniu wspólnych ram prawnych, które w naszym - tj. Polski - rozumieniu powinny mieć zastosowanie do umów zawieranych:

- pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami,

- w stosunkach transgranicznych, tj. pomiędzy podmiotami z różnych państw członkowskich UE,

- w ramach handlu internetowego,

- w zakresie szeroko rozumianej umowy sprzedaży (z możliwością rozszerzenia na inne rodzaje umów w przyszłości).

Te wspólne ramy prawne, określane też czasem jako 28 reżim prawny UE, funkcjonowałyby obok istniejących 27 krajowych systemów prawnych państw członkowskich UE, a wykorzystanie ich do uregulowania określonego stosunku prawnego zależałoby wyłącznie od woli umawiających się stron, tj. konsumenta i przedsiębiorcy zawierających umowę.

- W praktyce mogłoby to wyglądać w ten sposób, że na stronie internetowej przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż przez Internet umieszczony byłby "blue button" - "niebieski guzik", którego "naciśnięcie" powodowałoby wybór Instrumentu Opcjonalnego jako systemu prawa, na podstawie którego zawierana byłaby dana umowa - tłumaczy Krzysztof Kwiatkowski.

- Wybierając Instrument Opcjonalny przedsiębiorca nie musiałby się już obawiać nieznanych mu przepisów prawa wewnętrznego państwa członkowskiego, w którym mieszka konsument, natomiast konsument uzyskiwałby dostęp - i to tańszy - do towarów oferowanych na terenie całej Unii Europejskiej - dodaje.

Jutro (piątek, 18 lutego 2011 r.), w ramach przygotowań do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej minister Krzysztof Kwiatkowski spotka się z m.in. Alberto Martinsem - ministrem sprawiedliwości Portugalii, z którym podpiszą memorandum o współpracy.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
hiszpaniasądownictwokomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)