Trwa ładowanie...
d35bb14

MSP chce, by wynagrodzenia menedżerów w części zależały od wyników i realizacji inwestycji

03.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa proponuje nowe zasady ustalania wynagrodzeń menedżerów spółek Skarbu Państwa zatrudnionych na podstawie kontraktów...

d35bb14
d35bb14

03.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa proponuje nowe zasady ustalania wynagrodzeń menedżerów spółek Skarbu Państwa zatrudnionych na podstawie kontraktów menedżerskich. Chce, by część wynagrodzenia była zmienna i zależała od realizacji celów, w tym wyników finansowych i realizowanych inwestycji - poinformowało MSP w komunikacie na stronie internetowej.

MSP przedstawiło Dobre Praktyki w zakresie kształtowania wysokości i składników wynagrodzeń, w przypadku zawierania kontraktów menedżerskich z członkami zarządów wybranych spółek z udziałem Skarbu Państwa, wyjaśniając, że dotychczasowe przepisy tzw. ustawy kominowej nie precyzują, jak takie kontrakty powinny być formułowane.

Zgodnie z tymi wytycznymi, którymi będą mogły się kierować rady nadzorcze, wysokość kontraktu nie powinna odbiegać od średnich wynagrodzeń na rynku oraz składać się z dwóch składników - części stałej (60 proc.) i zmiennej (40 proc.).

"Co niezwykle istotne, część zmienna wynagrodzenia, czyli premie muszą być uzależnione od poziomu realizacji celów. Kontrakt menedżerski ma motywować do działania. To nie jest płaca zasadnicza o stałej wysokości, wypłacana niezależnie od wyników" - powiedział cytowany w komunikacie minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

d35bb14

Część zmienna kontraktu ma odzwierciedlać realizację postawionych przed zarządami celów i powinna być powiązana z podstawowymi wskaźnikami i wynikami finansowymi jak: zysk netto, przychody, EBITDA, rentowność, czy płynność, jak również realizacja inwestycji.

"Bezpieczeństwo energetyczne Polski równa się inwestycjom w nowe moce wytwórcze i infrastrukturę przesyłową. Dlatego w przypadku spółek sektora paliwowo-energetycznego połowa premii powinna być uzależniona od zrealizowanych procesów inwestycyjnych. Ponadto, skoro wysokość kontraktu ma odzwierciedlać rynkowe trendy i wymagać pełnego zaangażowania w prace spółki, członkowie zarządu nie powinni pobierać wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych spółek zależnych" - powiedział Budzanowski.

Dobre Praktyki w zakresie wynagradzania członków zarządu to element Programu Profesjonalizacji Nadzoru (PPN), w ramach którego MSP wdrożyć ma szereg inicjatyw mających na celu wzmocnienie nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. W ramach PPN resort skarbu opracował także dwa inne dokumenty: Standardy postępowania członków RN (publikacja w kwietniu) oraz Dobre Praktyki w zakresie zapewnienia zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w organach spółek (wprowadzone w marcu). (PAP)

pel/ ana/

d35bb14
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35bb14