MSP nie widzi formalnych przeszkód do rozpoczęcia inwestycji PGE w Opolu po wyroku NSA
02.10. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu nie widzi formalnych przeszkód do rozpoczęcia budowy bloków energetycznych w Opolu po wtorkowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego...
02.10.2012 | aktual.: 02.10.2012 18:08
02.10. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu nie widzi formalnych przeszkód do rozpoczęcia budowy bloków energetycznych w Opolu po wtorkowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - poinformował minister skarbu, Mikołaj Budzanowski w komunikacie prasowym.
"Dzisiejsze orzeczenie sądu to dobra wiadomość. Nie ma więc przeszkód formalnych do rozpoczęcia budowy na podstawie wykonalnej decyzji środowiskowej, pozwolenia na budowę i zawartej umowy z wykonawcą. To oznacza, że pojawiła się realna szansa na realizację inwestycji, zgodnie z przyjętymi założeniami. Mówimy o możliwości budowy nowoczesnej elektrowni na największa skalę w Polsce" - powiedział minister cytowany w komunikacie.
"To także dobra wiadomość dla branży budowlanej. Inwestycję będą mogły realizować polskie firmy i w oparciu o polską technologię. Decyzja NSA potwierdza słuszność zaangażowania się w sektor budowlany Agencji Rozwoju Przemysłu w odpowiedzi na niestabilną sytuację Polimeksu, który jest jednym z konsorcjantów" - dodał.
We wtorek NSA uchylił wyrok WSA w sprawie decyzji środowiskowej dla budowy bloków energetycznych w Opolu zaskarżony przez PGE i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
We wtorkowym komunikacie prasowym PGE podała, że będzie kontynuować proces inwestycji w Opolu.
W połowie stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową dla dwóch nowych bloków PGE Elektrownia Opole. Decyzja środowiskowa została zaskarżona przez organizację ekologiczną, ClientEarth.
PGE Elektrownia Opole w listopadzie 2011 roku wybrała ofertę konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa o wartości 11,56 mld zł jako najkorzystniejszą w przetargu na wybór generalnego wykonawcy dwóch bloków o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym. Umowa w sprawie budowy bloków została podpisana w połowie lutego.
Zgodnie z warunkami umowy, konsorcjum zobowiązało się zrealizować zamówienie w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 5) oraz 62 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 6). Warunkiem wystawienia polecenia rozpoczęcia prac jest m.in. dostarczenie przez PGE Elektrownię Opole decyzji o pozwoleniu na budowę. (PAP)
kuc/ osz/