Trwa ładowanie...
d1smyy5

MSP: PGZ otrzyma 44 mln zł na rozbudowę fabryki prochu w Pionkach

Warszawa, 12.11.2014 (ISBnews) - Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) otrzyma 44 mln zł na rozbudowę fabryki prochu w Pionkach, poinformował minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński. Zakład zwiększy zatrudnienie o minimum 50 osób.
Share
d1smyy5

?Ta inwestycja sprawi, że po 2017 r. polscy producenci, polskie fabryki będą mogły zaopatrywać się w nowe innowacyjne prochy niemal w 100 procentach w Polsce. Teraz większość potrzeb w zakresie zaopatrzenia naszych fabryk w proch jest zaspokajanych z importu. Odwracamy te proporcje" - powiedział Karpiński, cytowany w komunikacie.

Dzięki środkom finansowym, które zostaną przekazane PGZ, możliwa będzie m.in.: budowa dwóch nowych linii produkcyjnych: prochów wielobazowych (18 mln zł) oraz do produkcji łusek do amunicji czołgowej (15 mln zł), a także modernizacja już istniejących linii produkcyjnych (7 mln zł). Inwestycja będzie realizowana wieloetapowo i zakończy się w 2017 roku. Dzięki temu w Pionkach powstanie minimum 50 nowych miejsc pracy. Obecnie zakład zatrudnia 170 osób, podano również.

?Jako główny akcjonariusz PGZ mamy i będziemy wykorzystywać dostępne narzędzia do budowania jej potencjału. Ponad 40 mln zł dla fabryki w Pionkach to tylko część z ponad 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, którymi wkrótce dokapitalizujemy Polską Grupę Zbrojeniową, tak aby mogła realizować inwestycje kluczowe dla zabezpieczenia interesu naszego państwa" - dodał minister Skarbu Państwa.

d1smyy5

Fabryka Prochu w Pionkach jako oddział zamiejscowy MESKO wchodzi w skład PGZ. Podczas debaty w Radomiu Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał także umowę z MESKO na produkcję w zakładach w Pionkach amunicji do czołgów Leopard. Wartość czteroletniego kontraktu to ponad 200 mln zł.

?Naszym zamiarem jest aby 140 mld zł, które w najbliższych latach zostaną przeznaczone na modernizację polskiej armii, w jak największej części zostały wydatkowane na zakupy uzbrojenia z polskich fabryk - czego przykładem jest amunicja dla Leopardów z fabryki w Pionkach. Będzie to możliwe dzięki konsolidacji polskiej branży zbrojeniowej i wyeliminowaniu bratobójczej konkurencji. Ten skomplikowany proces jest na finiszu" - podkreślił Karpiński.

PGZ skonsolidowała ponad 30 spółek (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii) z rocznymi obrotami rzędu 4,5 mld zł oraz przeszło 16 tysiącami pracowników. Pośrednio pozwoli na utrzymanie nawet 40-50 tys. miejsc pracy.

PGZ została zarejestrowana w grudniu 2013 r. W październiku 2014 r. reprezentanci spółek PHO i PGZ podpisali umowę subskrypcyjną objęcia przez PHO akcji w podwyższonym kapitale zakładowym PGZ w zamian za wniesienie akcji i udziałów ośmiu spółek zależnych PHO. We wrześniu 2014 r. zakończył się pierwszy etap konsolidacji PGZ. Sąd Rejonowy w Warszawie wydał wówczas pozytywną decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego PGZ o kilkanaście spółek Skarbu Państwa - Huta Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz 11 spółek z grupy wojskowych przedsiębiorstw remontowo produkcyjnych.

(ISBnews)

d1smyy5

Podziel się opinią

Share
d1smyy5
d1smyy5