Trwa ładowanie...
d1see4v
09-12-2014 18:28

MSP: Porozumienie PGNiG i Qatargas korzystne dla bezpieczeństwa energetycznego

Warszawa, 09.12.2014 (ISBnews) - Porozumienie zawarte przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Qatargas w sprawie przesunięcia terminu dostaw gazu LNG do PGNiG jest korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, uważa minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Podkreślił, że nowe ustalenia zdecydowanie ograniczają ryzyko ponoszenia przez PGNiG kosztów z tytułu nieodebranych ładunków.

d1see4v
d1see4v

"PGNiG i Qatargas osiągnęły porozumienie, które uwzględnia interesy spółek, a przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wprowadzone do umowy zmiany regulują sposób działania stron w zakresie dostaw LNG do czasu uzyskania przez terminal w Świnoujściu pełnej funkcjonalności i zdecydowanie ograniczają ryzyko ponoszenia przez PGNiG kosztów z tytułu nieodebranych ładunków. Na mocy zawartego porozumienia dostawy LNG do Świnoujścia zostaną uruchomione zgodnie z potrzebami energetycznymi Polski" - napisał Karpiński w oświadczeniu przesłanym do agencji ISBnews.

Porozumienie to przewiduje, że Qatargas ulokuje gaz LNG przewidziany do dostarczenia PGNiG w 2015 r. (ok. 1,5 mld m3) na innych rynkach, "wykorzystując swoją pozycję jako jednego z wiodących producentów i dostawców LNG na świecie", jak podało PGNiG.

W ocenie zarządu PGNiG, bazując na aktualnie dostępnych informacjach na temat przewidywanych na 2015 rok cen LNG na świecie oraz cen gazu ziemnego w Polsce, porozumienie może pozwolić na poprawienie w 2015 roku wyniku finansowego PGNiG na obrocie gazem ziemnym pozyskanym w ramach umowy długoterminowej wobec pierwotnego scenariusza.

Zgodnie z umową, jaką zawarto przed 6 laty, począwszy od drugiej połowy 2014 r. PGNiG miało odbierać w gazoporcie w Świnoujściu sprowadzany z Kataru gaz LNG. Zakontraktowano 1 mln ton, czyli ok. 1,5 mld m3 skroplonego gazu rocznie.

d1see4v

W ocenie eksperta Instytutu Sobieskiego Roberta Zajdlera, zawarte porozumienie ograniczy ryzyko ponoszenia przez polską spółkę kosztów związanych z brakiem możliwości odbioru LNG po 1 stycznia 2015 r. Ponadto przesunięcie daty dostarczenia gazu do gazoportu daje komfort na ukończenie go i oddanie do użytku do końca przyszłego roku, co wydaje się jak najbardziej realnym terminem.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)

d1see4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1see4v