MSP: sprzedaż akcji Grupy Lotos S.A. (komunikat)

...

25.01.2010 | aktual.: 25.01.2010 12:08

25.01. Warszawa - Biuro Komunikacji Społecznej MSP informuje:

Kolejna udana transakcja MSP przeprowadzona na Giełdzie Papierów Wartościowych. Sprzedaż 14 milionów akcji Grupy Lotos S.A. za 406 milionów zł w formule budowy przyśpieszonej księgi popytu, była - w relacji do średniego dziennego wolumenu, jak też i do liczby akcji spółki dostępnych w wolnym obrocie ("free float") - jedną z największych tego typu transakcji w ostatnich latach w Europie. Ponad 80 proc. oferty zostało uplasowane wśród polskich inwestorów instytucjonalnych. Po raz kolejny w transakcjach prywatyzacyjnych znaczącym partnerem okazały się krajowe fundusze emerytalne, które nabyły 45 proc. oferowanych akcji.

Uplasowanie akcji Lotosu jest kolejnym dowodem na znaczne możliwości polskich rynków kapitałowych. Transakcja planowana na dwa dni została zakończona w ciągu jednego, a wielkość oferty została zwiększona z planowanych 12,9 miliona akcji do 14 milionów. Pod względem relacji do średniego dziennego wolumenu, jak również do liczby akcji spółki będących w wolnym obrocie (free float) zakończona transakcja była też jedną z największych w ostatnich kilku latach w Europie.

Krajowi inwestorzy instytucjonalni objęli 83 proc. oferty. Transakcja cieszyła się również zainteresowaniem zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Szwajcarii, po raz kolejny dowodząc rosnącego znaczenia warszawskiego parkietu, jako regionalnego centrum kapitałowego na kontynencie europejskim.

Lotos był drugą spółką z WIG20, po KGHM, o największym wzroście cen akcji od początku 2009 roku. Uzyskana cena 29 złotych za jedną akcję plasuje się w przedziale najwyższych 17 proc. cen akcji Lotosu w ostatnich dwunastu miesiącach.

Jako część struktury zakończonej oferty Ministerstwo Skarbu Państwa zobowiązało się do niesprzedawania dalszych akcji Lotosu poprzez giełdę w ciągu najbliższych 180 dni ("lock-up"). W najbliższej przyszłości MSP nie planuje też kolejnych transakcji na warszawskiej giełdzie w formule budowy przyśpieszonej księgi.

Uzyskanie ponad 400 milionów zł ze sprzedaży akcji Lotosu jest elementem realizacji Czteroletniego Planu Prywatyzacji, przygotowanego przez ministra Aleksandra Grada w 2008 roku.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
lotosfinansemsp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)