MSP ws. przetargu na budowę terminalu gazowego (komunikat)

...

06.08. Warszawa - Biuro Komunikacji Społecznej Ministerstwa Skarbu Państwa informuje:

Polskie LNG, spółka celowa Gaz-Systemu, ogłosiło przetarg na budowę jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju - terminalu na skroplony gaz ziemny w Świnoujściu. Potencjalni wykonawcy mogą składać wnioski do 30 września 2009 r. Terminal zapewni nawet 1/3 potrzebnego Polsce gazu.

Budowa terminalu była możliwa dzięki specjalnej ustawie przygotowanej przez Ministra Skarbu Państwa, która obowiązuje od 4 czerwca 2009 r. (ustawa o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu) i jest jednym z kluczowych elementów zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki niemu roczne zdolności przeładunkowe wyniosą 5 mld m3 surowca. Warto wspomnieć, że za realizację inwestycji odpowiedzialny jest zgodnie z decyzją Rady Ministrów z sierpnia 2008 r. Minister Skarbu Państwa. Ogłoszenie przetargu poprzedzone było uwzględnieniem decyzji środowiskowych oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę w dniu 15 lipca.

Obecnie w Europie istnieje kilkanaście terminali LNG, najwięcej w Hiszpanii - 6, po dwa we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Turcji oraz po jednym w Belgii, Grecji i Portugalii. Budowy nowych trzech terminali trwają obecnie w Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii, dwa we Włoszech i po jednym we Francji oraz w Holandii.

W połowie 2010 roku z czterech potencjalnych wykonawców, wybranych na podstawie ogłoszonego dziś przetargu, wyłoniony zostanie jeden, który będzie miał czas do 30 czerwca 2014 r. na zrealizowanie inwestycji. Aby móc przystąpić do przetargu należy mieć środki finansowe lub zdolność kredytową na co najmniej 500 mln. PLN, ubezpieczenie OC co najmniej 10 mln. PLN, a w każdym z ostatnich 3 lat przychody ze sprzedaży co najmniej 1,5 mld. PLN.

Ponadto potencjalny generalny wykonawca terminalu musi udokumentować wykonanie projektu, wybudowanie i przeprowadzenie rozruchu co najmniej jednego terminalu LNG o wydajności regazyfikacyjnej w systemie SCV lub ORV co najmniej 300 tys. m3N/h i z co najmniej jednym zbiornikiem LNG o pojemności 140 tys. m3 lub większej. Alternatywnie może udowodnić, że w okresie ostatnich 10 lat wykonał co najmniej 2 roboty budowlane o wartości nie mniejszej niż 150 mln. PLN polegające na wybudowaniu, dokonaniu rozruchu i oddaniu do użytkowania jako generalny wykonawca obiektu przemysłowego, gdzie minimum 50 proc. wartości stanowiły dostawy i montaż urządzeń technologicznych.

Do zadań wykonawcy będzie należało opracowanie projektów wykonawczych, zamówienie materiałów i urządzeń oraz wybudowanie terminalu LNG w Świnoujściu wraz z oddaniem do eksploatacji:

- stanowiska do rozładunku LNG przystosowanego do obsługi gazowców o ładowności do 216 tys. m3 (Q-Flex);

- estakady łączącej cz. morską i lądową;

- 2 zbiorników LNG o poj. 160 tys. m3;

- instalacji gotowej do obsługi 3 zbiorników LNG o poj. 160 tys. m3 każdy;

- instalacji regazyfikacji w systemie SCV i ORV (na okres letni) o wydajności 656 tys. m3N/h z możliwością rozbudowy do 984 tys. m3N/h;

- mocy regazyfikacyjnej terminalu - 5 mld. m3 gazu ziemnego rocznie z możliwością rozbudowy do poz. 7,5 mld. m3 rocznie.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kno/

Źródło artykułu:PAP
terminalpaliwaświnoujście

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)