Trwa ładowanie...
dipkx6o
dipkx6o

MSP: zmiany w statucie PKO BP porządkują odpowiedzialność (krótka4)

Wprowadzone w czwartek przez walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP zmiany w statucie banku, zaproponowane przez MSP, porządkują odpowiedzialność organów korporacyjnych i ich uprawnienia - poinformował minister skarbu Dawid Jackiewicz.
Share
dipkx6o

"Zmiany w statucie PKO BP mają na celu przywrócenie ogólnej zasady, zgodnie z którą rada nadzorcza ma prawo wpływać na kształt całego zarządu. Dotychczas statut PKO BP był wyjątkiem od tej reguły, co w skrajnym przypadku mogło prowadzić do paraliżu decyzyjnego. Poprawiony statut spółki zapewnia stabilność i ciągłość działania organów korporacyjnych w długim okresie" - podkreślił szef MSP w przesłanym PAP oświadczeniu.

Minister skarbu liczy, że "nowa rada nadzorcza w oparciu o doświadczenia z ubiegłych tygodni - będzie wykazywać się ponadstandardową wrażliwością na kwestie związane z komunikacją z rynkiem i klientami".

"Zgoda prawie wszystkich akcjonariuszy PKO BP jest dla mnie wyraźnym sygnałem, że obrany przez nas kierunek wzmacniania nadzoru właścicielskiego jest oceniany jako korzystny dla spółek i ich właścicieli" - dodał minister skarbu w oświadczeniu.

dipkx6o

Walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP wybrało w czwartek siedmiu nowych członków rady nadzorczej banku. Do rady weszło pięcioro kandydatów zgłoszonych przez Skarb Państwa: Piotr Sadownik, Agnieszka Winnik-Kalemba, Janusz Ostaszewski, Adam Budnikowski i Wojciech Jasiński. Pozostali członkowie zostali zgłoszeni przez fundusze emerytalne, czyli mniejszościowych akcjonariuszy banku: Mirosław Barszcz (w imieniu funduszu Aviva OFE) i Andrzej Kisielewicz (kandydat MetLife).

Wcześniej WZA PKO BP odwołało z rady nadzorczej: Jerzego Górę, Mirosława Czekaja, Piotra Marczaka, Marka Mroczkowskiego, Krzysztofa Kiliana oraz Zofię Dzik.

Obecnie rada nadzorcza PKO BP liczy dziewięciu członków.

dipkx6o

Podziel się opinią

Share
dipkx6o
dipkx6o