MSW: do 22 stycznia konsultacje ws. zmian L4 mundurowych

Do 22 stycznia potrwają konsultacje społeczne w sprawie propozycji zmian w zwolnieniach lekarskich mundurowych

MSW: do 22 stycznia konsultacje ws. zmian L4 mundurowych
Źródło zdjęć: © PAP/Darek Delmanowicz

14.01.2013 | aktual.: 16.01.2013 12:19

Do 22 stycznia potrwają konsultacje społeczne w sprawie propozycji zmian w zwolnieniach lekarskich mundurowych - poinformowało w poniedziałek MSW. Resort chce m.in. obniżyć, ze 100 do 80 proc. pensji, zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy.

Założenia do projektu rząd przyjął w październiku 2012 roku. To nieuzasadniony przywilej, który powodował często nadużywanie zwolnień lekarskich - mówił wówczas premier Donald Tusk.

Projekt autorstwa MSW zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich "chorobowe" wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu, środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń, mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego, nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Zdecydowano, że funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres na jaki je wystawiono.

Zmiany mają motywować funkcjonariuszy

"Proponowane rozwiązania mają na celu m.in. wzrost motywacji do służby funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy zastępują osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Przygotowywana reforma powinna przyczynić się do zwiększenia liczby funkcjonariuszy, którzy będą obecni na służbie każdego dnia" - powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku, gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także - jak zapisano - "dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia".

Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od lipca tego roku. Obecnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia. Jak informuje MSW, średnio codziennie 6 tysięcy policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym.

(AS)

Źródło artykułu:PAP
zwolnienie lekarskiechorobowesłużby mundurowe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (545)