MSW: kolejne ofiary mrozów (komunikat)

...

03.02. Warszawa - MSW informuje:

Ostatniej doby kolejnych 8 osób zmarło z powodu wychłodzenia. Tylko przez pierwsze dwa dni lutego z tego powodu zmarło 17 osób. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ponownie przypomina, aby stale informować służby o osobach, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu.

Tylko od piątku (27 stycznia br.) z powodu wychłodzenia zmarło już w całym kraju łącznie 37 osób. Podczas ubiegłej doby z wychłodzenia zmarło w sumie 8 osób: 3 osoby w województwie łódzkim, 1 osoba w województwie lubelskim, 1 osoba w województwie mazowieckim, 1 osoba w województwie lubuskim, 1 osoba w województwie podlaskim,1 osoba w województwie świętokrzyskim.

30 stycznia br. podczas odprawy z komendantami służb podległych MSW minister Jacek Cichocki, zaapelował o pomoc osobom wymagającym wsparcia, w okresie silnych mrozów. Na cotygodniowej odprawie z szefami m.in. policji i Państwowej Straży Pożarnej minister spraw wewnętrznych zwrócił się z apelem do funkcjonariuszy, aby w sposób szczególny w okresie silnych mrozów, zwracali uwagę na wszystkie osoby wymagające pomocy. Minister poprosił, by służby w tym czasie były w pełni zaangażowane i jeszcze bardziej zwracały uwagę na wszystkie sygnały dotyczące miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne i wymagające opieki. Podczas wideokonferencji, która odbyła się 2 lutego br. z udziałem 16 wojewodów oraz ministrów: Michała Boniego, szefa administracji i cyfryzacji oraz Jacka Cichockiego ministra spraw wewnętrznych, a także komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego i zastępcy komendanta Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusza Skulicha, ministrowie zaapelowali do wojewodów o wsparcie, ze strony
służb miejskich, dla osób starszych i schorowanych.

3 lutego br. z powodu silnych mrozów w województwie świętokrzyskim odwołano zajęcia szkolne m.in. w powiecie ostrowieckim i włoszczowskim. Zajęcia odwołano takżew szkołach na terenie województwa małopolskiego m.in. w powiatach: brzeskim, dąbrowskim, myślenickim, nowosądeckim. Na terenie województwa mazowieckiego lekcje nie odbędą się m.in. w powiecie mławskim.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych cały czas przypomina, aby w trakcie silnych mrozów zwracać uwagę na osoby, które przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach: m.in. pustostanach, piwnicach, czy ogródkach działkowych. W tym okresie na szczególną uwagę zasługują także osoby starsze i samotne. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszego wsparcia.

Funkcjonariusze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Osoby te są za każdym razem informowane o możliwości skorzystania z pomocy ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek.

Stale ponawiany jest także apel strażaków o prawidłowe korzystanie z urządzeń grzewczych i gazowych. Niesprawdzane i nieczyszczone piecyki gazowe, mogą doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Pamiętajmy, aby do ogrzewania pomieszczeń używać tylko urządzeń, które posiadają atesty. Jakiekolwiek zasłanianie czy zaklejanie przewodów wentylacyjnych może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla.

Tylko ubiegłej doby podtruciu uległy 54 osoby, a 2 osoby zmarły z tego powodu. Do największej liczby podtruć tlenkiem węgla doszło w województwach: małopolskim 30, śląskim 11, dolnośląskim 7. Dwie osoby zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w województwie dolnośląskim. Od początku lutego br. 106 osób podtruło się tlenkiem węgla, a w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarły 4 osoby.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
pogodaspołeczeństwobezdomność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)