MSW: minister Jacek Cichocki w Miednoje i Ostaszkowie (komunikat)
...
30.08. Warszawa - MSW informuje:
W dniach 2-3 września br. minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki oraz podsekretarz stanu w MSW Michał Deskur wezmą udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę zamordowania w Twerze przez NKWD policjantów i funkcjonariuszy innych służb. Jest to także 12. rocznica otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.
W dwudniowych uroczystościach w Federacji Rosyjskiej wezmą udział: nadinsp. Marek Działoszyński, komendant główny policji, nadinsp. Krzysztof Gajewski, zastępca komendanta głównego policji, gen. bryg. SG Dominik Tracz, komendant główny Straży Granicznej, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Agnieszka Rudzińska, zastępca prezesa IPN. W uroczystościach wezmą również udział rodziny ofiar m.in. z Federacji Rodzin Katyńskich, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." oraz Warszawskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r."
W niedzielę (2 września br.) o godz. 14:00 w kościele katolickim w Twerze (dawny Kalinin)zostanie odprawiona msza święta w intencji zamordowanych funkcjonariuszy. Następnie minister Jacek Cichocki oraz uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod tablicą na Instytucie Medycznym w Twerze. To w tym gmachu mieściła się siedziba NKWD, w której w 1940 roku zamordowano polskich funkcjonariuszy.
Uroczystości związane z rocznicą odbędą się także w kompleksie klasztornym Niło-Stołbieńskiego Monastyru w Ostaszkowie. Klasztor został założony pod koniec XVI wieku na wyspie Stołbnyj na jeziorze Seliger. W latach 1939 - 1940 na terenie klasztoru mieścił się obóz dla polskich jeńców wojennych, w tym okresie łącznie przebywało tam ponad 15 tys. obywateli polskich, w tym około 7 tys. policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza. Większość funkcjonariuszy w 1940 r. została wywieziona do Tweru, tam zamordowana i pochowanych w Miednoje.
W latach 90-tych, staraniem Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, przy głównej bramie klasztoru zostały wmurowane tablice pamiątkowe (w języku polskim i rosyjskim), poświęcone przetrzymywanym na wyspie polskim jeńcom wojennym. Mnisi z klasztoru opiekują się również grobem 43 polskich jeńców, którzy zmarli w trakcie pobytu w obozie w wyniku chorób i zostali pochowani na cmentarzu w sąsiadującej z klasztorem wsi.
Podczas wizyty na terenie klasztoru odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Kaplicy pod wezwaniem Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Zgodnie z planem kaplica będzie miała charakter narożny i będzie się znajdowała w załamaniu muru otaczającego klasztor. Dzięki temu kaplica będzie dostępna zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz murów klasztornych.
W poniedziałek rano (3 września br.) wiceminister spraw wewnętrznych Michał Deskur oraz komendanci główni policji i Straży Granicznej wezmą udział w otwarciu w części muzeum klasztornego ekspozycji poświęconej pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Służby Więziennej II Rzeczypospolitej.
Następnie rodziny ofiar oraz delegacja polskich władz państwowych na czele z wiceszefem resortu spraw wewnętrznych Michałem Deskurem udadzą się do Miednoje. Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje otwarto i poświęcono 2 września 2000 r. Jest on położony około 30 km od Tweru, w miejscu gdzie w 1991 r. odnaleziono zbiorowe mogiły Polaków zamordowanych wiosną 1940 r.
Na obszarze o łącznej powierzchni 1,7 ha jest 25 zbiorowych mogił, w których spoczywają szczątki ponad 6,3 tys. jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie. Wśród nich m.in. funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej, żołnierzy i oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji wojskowych, pracowników administracji państwowej i wymiaru sprawiedliwości II Rzeczpospolitej, którzy po 17 września 1939 r. znaleźli się w sowieckiej niewoli. Dlatego cmentarz w Miednoje jest pod szczególną opieką polskiej policji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Polska delegacja najpierw weźmie udział w ceremonii na rosyjskiej części Memoriału Miednoje, gdzie spoczywają cztery tysiące radzieckich obywateli, ofiar stalinizmu z lat 30-tych.
Około 14:30 rozpoczną się główne uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Polska delegacja złoży hołd policjantom i innym funkcjonariuszom państwowym zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze. Po modlitwie zostaną zapalone znicze i złożone wieńce.
W planie uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje jest również spotkanie polskiej delegacji z kierownictwem Memoriału Miednoje (w ramach którego funkcjonuje Polski Cmentarz Wojenny).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kos/