MSWiA: aktualne informacje z województw dotkniętych powodzią (komunikat)
...
21.05. Warszawa - MSWiA informuje:
W województwie pomorskim ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Województwa lubuskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie przygotowują się na przyjęcie fal wezbraniowych. W województwie mazowieckim obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: płońskiego, sochaczewskiego, płockiego oraz miasta Płock.
Województwo pomorskie
Wojewoda pomorski wprowadził stan pogotowia powodziowego dla terenów nadwiślańskich. Pogotowie wprowadzono w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Wiśle. Podwyższone stany wody odnotowano na wodowskazach w Tczewie, Przegalinie i Gdańskiej Głowie.
Przedstawiciele samorządu zostali zobligowani do zapewnienia pełnej dyspozycyjności magazynów powodziowych, pełnej dyspozycyjności służb i osób oraz poinformowania lokalnych społeczności o występującym zagrożeniu.
Do województwa pomorskiego fala powodziowa prawdopodobnie dotrze we wtorek 25 maja.
Województwo lubuskie
Jak wskazują najnowsze prognozy, fala kulminacyjna na Odrze spodziewana jest na początku przyszłego tygodnia, najprawdopodobniej we wtorek. W województwie lubuskim jest 815 km wałów przeciwpowodziowych, z czego 250 km na Odrze. Potencjalne zagrożenie może dotyczyć 44 tys. mieszkańców regionu, w tym 17 tys. w powiecie słubickim i 10 tys. w powiecie zielonogórskim.
Ewentualne ewakuacje mogą nastąpić w powiecie krośnieńskim, słubickim, nowosolskim i zielonogórskim. Na tym terenie zamieszkuje około 44 tysięcy osób. Służby pozostają w pełnej gotowości. Aktualnie zagrożenie powodziowe dotyczy terenów nadodrzańskich. Na chwilę obecną rzeka Warta nie stanowi zagrożenia.
Województwo świętokrzyskie
W Sandomierzu trwa umacnianie wału wiślanego okalającego hutę szkła. W akcji ratowniczej uczestniczy 75 strażaków, 61 żołnierzy i 150 pracowników huty. Sandomierska huta szkła zatrudnia ponad 2 tys. osób i jest największym pracodawcą w mieście. Zachowanie wałów pozwoli uchronić przed zalaniem także sąsiadujące z zakładem osiedle Baczyńskiego.
Województwo mazowieckie
Wojewoda mazowiecki ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla powiatów (oraz miastach na prawach powiatu): płońskiego, sochaczewskiego, płockiego oraz miasta Płock.
Fala kulminacyjna na Wiśle w Warszawie spodziewana jest dziś ok. godz. 19.00 i utrzyma się do niedzieli rano. Przewidywana wysokość - do 770 cm.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w powiatach (oraz miastach na prawach powiatu): otwockim, piaseczyńskim, legionowskim, nowodworskim, lipskim, kozienickim, zwoleńskim, garwolińskim, grójeckim, warszawskim zachodnim oraz m.st. Warszawa.
Województwo opolskie
Fala wezbraniowa dotarła i płynie przez Brzeg. Woda przedarła się do lewobrzeżnej części miasta. W miejscowościach Lipki i Szydłowice trwa uszczelnianie, podwyższanie oraz patrolowanie wałów przeciwpowodziowych. W Kopaniu, Brzezinie i Lubszy pompowana jest woda.
Województwo kujawsko-pomorskie
W związku z przewidzianym dotarciem fali kulminacyjnej do województwa, w piątek lub sobotę planowane jest zamknięcie dróg wojewódzkich nr 256 w mieście Strzelce Dolne i 654 w mieście Grabowiec. Na czas zamknięcia dróg zostaną wyznaczone objazdy.
Województwo wielkopolskie
Utrzymują się wysokie stany rzek. Większy dopływ do zbiornika retencyjnego Jeziorsko spowodował podjęcie decyzji o zwiększeniu zrzutu wody do 280 m3/s. Zbiornik wypełniony jest wodą w blisko 90 proc.
Na odcinku Warty od zbiornika do Poznania występują podwyższone stany poziomu rzek oraz lokalne podtopienia, wywołane w większości wysokim poziomem wód w małych dopływach Warty. Wysoki stan rzeki Rgilewka powoduje podtopienia w powiecie kolskim, gdzie w miejscowości Skobielice częściowo nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 473.
Fala kulminacyjna na Warcie dotrze do Poznania prawdopodobnie z wtorku na środę, w przyszłym tygodniu.
W Kaliszu trwa akcja przeciwpowodziowa, skutkiem czego w godzinach porannych zamknięto most przy ul. Chopina. W mieście i jego okolicy trwa wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych. Wystąpiły podtopienia w obrębie osiedla Rajsków.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/