MSWiA: doskonalenie poprzez samoocenę (komunikat)
...
08.03. Warszawa - MSWiA informuje:
MSWiA zaprosiło ponad 500 gmin i powiatów o najniższych dochodach do udziału w rekrutacji do projektu Wspólnej Metody Oceny (CAF). Urzędy, które zostaną zakwalifikowane do projektu przy pomocy ekspertów z MSWiA dokonają samooceny swojej pracy w oparciu o nowoczesna metodę CAF.
Efektem samooceny będzie opracowanie projektów planu doskonalenia i poprawa efektywności pracy urzędników. Po zakończeniu tego etapu jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wziąć udział w konkursie MSWiA. Wybrane gminy i powiaty otrzymają wsparcie na łączną kwotę 50 mln. Udział w całym projekcie jest bezpłatny.
Tegoroczna rekrutacja jest drugą częścią projektu "Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą". W 2010 roku w ramach programu pilotażowego 80 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski przy wsparciu MSWiA dokonało samooceny swojej pracy.
CAF to metoda samooceny z powodzeniem stosowana w wielu krajach Unii Europejskiej. Jest ona rekomendowana przez Sieć Unii Europejskiej ds. Administracji Publicznej (EUPAN). CAF jest nowoczesnym narzędziem zarządzania, które pozwala pracownikom na samodzielną ocenę funkcjonowania jednostki. Podczas samooceny określane są silne i słabe strony pracy danego urzędu i przygotowany jest program, przy pomocy którego wskazywane są obszary działania, które wymagają poprawy.
Głównym celem projektu jest wzmocnienie potencjału administracji samorządowej. Jedynie około 20 proc. urzędów deklaruje stosowanie rozwiązań z dziedziny zarządzania jakością. Najczęściej są to duże jednostki samorządu terytorialnego - miasta na prawach powiatu i województwa. Stosunkowo rzadko z rozwiązań zarządzania jakością korzystają małe gminy wiejskie, dlatego głównie one są adresatem projektu MSWiA.
Do rekrutacji do drugiej części projektu zaproszonych zostało ponad 500 gmin i powiatów o najniższych dochodach, które wcześniej nie otrzymały dofinansowania w ramach Działania 5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działania będą realizowane w 250 zakwalifikowanych urzędach w dwóch turach. Pierwszeństwo będą miały małe gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które nie korzystały jeszcze z samooceny w oparciu o metodę CAF. Po rekrutacji do udziału w pierwszej turze przyjętych zostanie maksymalnie 175 urzędów, natomiast w drugiej turze projektu weźmie udział maksymalnie 75 urzędów.
W pierwszej turze rekrutacji wezmą udział zaproszone jednostki samorządu terytorialnego z pięciu województw - mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. W okresie od 15 marca do 1 kwietnia br. zorganizowane zostaną spotkania informacyjne dla przedstawicieli jednostek mogących wziąć udział w projekcie. Podczas spotkań w ośmiu miastach (w Kielcach, Radomiu, Łodzi, Warszawie, Siedlcach, Lublinie, Stalowej Woli oraz Rzeszowie) eksperci przedstawią założenia projektu oraz odpowiedzą na pytania samorządowców. Druga część rekrutacji dla gmin i powiatów z terenu województw: podlaskiego, małopolskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego planowana jest na maj br.
Dla gmin i powiatów zakwalifikowanych do programu przeprowadzone zostaną specjalistyczne szkolenia, warsztaty oraz konsultacje. Każdemu urzędowi przydzielony zostanie również ekspert, który będzie doradzał kierownictwu i pracownikom od momentu rozpoczęcia projektu. Po zakończeniu samooceny jednostki samorządu terytorialnego sporządzą projekt planu doskonalenia.
Urzędy, które wezmą udział w projekcie samooceny będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Konkurs zostanie zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w czwartym kwartale 2011 roku. Wybrane jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie na łączną kwotę 50 mln.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/