MSWiA: Informacje z województw dotkniętych powodzią (komunikat)

...

11.06. Warszawa - MSWiA informuje:

Na kulminację fali wezbraniowej na Wiśle przygotowuje się Bydgoszcz (województwo kujawsko-pomorskie). Jutro (12 czerwca br.) fala kulminacyjna na Wiśle dotrze na Pomorze. Fala kulminacyjna na Odrze minęła Nową Sól i kieruje się w stronę Krosna (województwo lubuskie). Fala kulminacyjna Warty wpłynęła do Odry.

Województwo kujawsko-pomorskie

Kulminacja fali wezbraniowej minęła Toruń i zbliża się do Fordonu.

Według prognoz dzisiejsza kulminacja drugiej fali wezbraniowej na Wiśle w Chełmnie może osiągnąć poziom 785 cm od godz. 15.00 i w Grudziądzu poziom 790 cm od godz. 18.00 (na podstawie IMiGW).

W ciągu najbliższych dwóch dni na dolnej Wiśle (poniżej zbiornika Włocławek) prognozowane są wzrosty stanu wody w strefie powyżej stanów alarmowych, w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej.

Województwo pomorskie

Fala kulminacyjna dotrze do Tczewa w sobotę (11 czerwca br.). Według prognoz wysokość fali wyniesie około 990 cm i będzie o ponad 50 cm niższa od stanu, jaki zanotowano w maju br. Wówczas, dzięki specjalnym rękawom wypełnionym wodą, udało się uniknąć podtopienia Bulwaru Nadwiślańskiego. Również czas przepływu fali powinien być znacznie krótszy niż miało to miejsce w przypadku fali pierwszej. Czas jej przepływu przez teren województwa szacowany jest na 1,5 doby.

Na wodowskazach obserwowany jest dalszy wzrost poziomu wody w rzece Wiśle. Stany alarmowe przekroczone są już w Korzeniewie (o 90 cm), Gdańskiej Głowie (o 113 cm), Przegalinie (o 112 cm) i Świbnie (19 cm). Poziom wody w Tczewie wynosi obecnie 936 cm i o 116 cm przekracza stan alarmowy.

Podczas najbliższej doby prognozowane są dalsze wzrosty stanów Wisły. Odpływ wody ze zbiornika we Włocławku wynosi obecnie 5195 metrów sześciennych na sekundę (w maju br. było 6800 metrów sześciennych na sekundę) i nie powinien być już zwiększany.

Na terenie województwa służby stale zabezpieczają wały przeciwpowodziowe. Na bieżąco kontrolowany jest ich stan, który określany jest jako stabilny. Korzystne są również prognozy hydrologiczno - meteorologiczne.

Przeprowadzone do tej pory badania pomorskich kąpielisk nie wykazały zwiększonych stężeń zanieczyszczeń czy bakterii. W siedmiu nadwiślańskich powiatach w dalszym ciągu obowiązuje alarm powodziowy oraz zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe przez osoby postronne.

Do Bałtyku fala wezbraniowa dotrze w dniach 13/14 czerwca br.

Województwo lubuskie

W województwie sytuacja na Odrze i Warcie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia powodziowego dla ludzi. Hydrolodzy przewidują, że stany alarmowe utrzymywać się będą na Odrze jeszcze około tygodnia, a na Warcie przez dwa tygodnie.

Czoło fali kulminacyjnej Odry znajduje się na wysokości Krosna i Połęcka, w ciągu doby poziom wody wzrósł tam o 15 cm i wynosi 460 cm. Poziom fali jest niższy o 1 metr, w porównaniu do powodzi majowej.

Fala kulminacyjna Warty wpłynęła do Odry. Dobowe spadki poziomu wody tej rzeki wynoszą 10 cm.

W dalszym ciągu zamknięte pozostają drogi w powiecie zielonogórskim: Szklarka Radnicka - Będów (droga wojewódzka 278), podtopiona droga Krępa - Odra (0,3 km); w powiecie nowosolskim: Nowa Sól - Stany (droga powiatowa Nr 1027F), Bytom Odrzański - Drogomil (droga wojewódzka Nr 292), Nowa Sól - Przyborów - zniszczona (droga wojewódzka Nr 315), Nowa Sól - Wolsztyn.

Na drodze wojewódzkiej Nowa Sól - Przyborów po opadnięciu wody zostanie ułożona przez wojsko tymczasowa przeprawa; w powiecie wschowskim: zamknięta jest (droga powiatowa) nr 1007F w kierunku Szlichtyngowa - Karów oraz Wyszanów - Niechlów; w powiecie gorzowskim: zamknięto ruch dla transportu ciężkiego powyżej 12 ton: Kostrzyn nad Odrą - droga w kierunku Słońska (droga krajowa Nr 22), Kostrzyn nad Odrą w kierunku Słubic (droga krajowa Nr 31), Kostrzyn nad Odrą - Namyślin (zachodniopomorskie) - (droga powiatowa Nr 1383F), zamknięto drogę powiatową Nr P 1372F w Kostrzynie nad Odrą, w powiecie słubickim: miasto pozostaje nadal zamknięte dla pojazdów ciężarowych powyżej 12 ton za wyjątkiem transportu z żywnością.

Województwo mazowieckie

Woda w Wiśle powoli opada. Miejscami występują nieliczne przesiąknięcia. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco zabezpieczane. Służby stale patrolują wały przeciwpowodziowe.

Wał Miedzeszyński w Warszawie jest nadal zamknięty dla ruchu komunikacyjnego.

W miejscowości Świniary sytuacja jest stabilna. Wyrwa w wale przeciwpowodziowym się nie powiększyła, stwierdzono tylko nieznaczne osunięcie się skarpy o 30 cm w odległości kilkunastu metrów w górę rzeki.

Na zalanych terenach gmin Gąbin i Słubice przeprowadzane są opryski przeciwko owadom.

Od poniedziałku (14 czerwca br.) mają ruszyć prace związane z tymczasowym zabezpieczeniem wału przeciwpowodziowego w miejscowości Świniary (załatanie wyrwy). Prace potrwać mają minimum przez 2 tygodnie.

W powiecie zwoleńskim stan alarmowy wody na rzece Wiśle dla miejscowości Lucimia jest przekroczony o 74 cm. Nadal zalana jest droga powiatowa od strony Andrzejowa do Lucimi, dojazd do miejscowości Lucimia odbywa się od strony Janowic.

Monitorowany jest wał główny liczący około 5 km w Lucimii oraz w Brześciu w województwie lubelskim.

Stale monitorowane są wały przeciwpowodziowe w Płocku. Umocnione zostały wały przeciwpowodziowe przy rzekach: Słupianki i Rosicy. Uszczelniono wały przeciwpowodziowe rzeki Słupianki na Osiedlu Borowiczki. Wały monitorowane są całodobowo przez służy Straży Miejskiej i OSP.

Województwo lubelskie

Wisła na Lubelszczyźnie systematycznie opada, ale rzeka nadal dziś (11 czerwca br.) przekracza stany alarmowe. Woda z rozlewisk w gminach Wilków, Janowiec i Annopol przez wyrwy w wałach spływa z powrotem do rzeki.

Poziom Wisły w Annopolu obniżył się od wczoraj (10 czerwca br.) o około 30 cm. W niżej położonych Puławach stan alarmowy był przekroczony o 72 cm, a w Dęblinie o pół metra.

Strażacy nadal monitorują wały przeciwpowodziowe w Kępie Soleckiej, Kępie Gosteckiej, w Parchatce i okolicach Janiszowa.

Na Lubelszczyźnie powódź objęła łącznie 55 miejscowości, pod wodą znalazło się blisko 140 km kw. terenów nadwiślańskich. Największe rozlewisko - około stu km kw. obejmuje niemal całą gminę Wilków oraz część gminy Łaziska. Zalanych lub podtopionych zostało 3250 gospodarstw, najwięcej 1900 w gminie Wilków.

Na terenach powodziowych mogą wystąpić zachorowania. Sanepid ostrzega mieszkańców przed jedzeniem żywności, która miała jakikolwiek kontakt z wodą powodziową. Apeluje się o picie wody butelkowanej. Jak dotąd nie ma sygnałów o masowych zachorowaniach na terenach zalanych. Pojedyncze osoby zgłaszają dolegliwości układu pokarmowego, pobierane są od nich próbki do badań.

Po ustąpieniu wody z rozlewisk odbędzie się dezynfekcja domów, studni oraz wodociągów.

Województwo podkarpackie

Usuwanie skutków powodzi trwa m.in. w powiatach: jasielskim, dębickim i mieleckim. W regionie pracuje ponad 700 strażaków, w tym dwa oddziały czeskich ratowników.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie: powiatu tarnobrzeskiego dla gmin Gorzyce i Baranów Sandomierski, miasta Tarnobrzega, powiatu stalowowolskiego dla gmin Radomyśl nad Sanem, Zaklików i Zaleszany, powiatu mieleckiego dla miasta Mielca, miasta i gminy Radomyśl, miasta i gminy Przecław oraz gminy Tuszów Narodowy.

Na Podkarpaciu w powiecie tarnobrzeskim pod wodą nadal znajduje się obszar o powierzchni około 38 km kw.

Województwo łódzkie

Na obszarze całego województwa sytuacja stabilizuje się. W dorzeczu rzeki Bzury, Pilicy i Warty poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej (lokalnie w strefie stanów ostrzegawczych występuje w miejscowościach: Osjaków, Sulejów, Uniejów).

W związku z podtopieniami z eksploatacji wyłączono 2 wodociągi:

- publiczny Grabostów (powiat bełchatowski),

- lokalny Nadleśnictwa Bełchatów (powiat bełchatowski).

Województwo dolnośląskie

Sytuacja na terenie województwa stabilizuje się. W najbliższych dniach możliwe jest dalsze obniżanie się stanów wód. Przemieszczanie się fali powodziowej jest pod stałą kontrolą służb, ewentualne przesiąknięcia i przecieki są natychmiast likwidowane.

Dziś (11 czerwca br.) od godziny 12.00 na obszarze 6 powiatów (oławskim, wrocławskim, trzebnickim, średzkim, legnickim i lubińskim) oraz we Wrocławiu został odwołany alarm przeciwpowodziowy i wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm przeciwpowodziowy został utrzymany w 3 powiatach (wołowskim, górowskim i głogowskim).

Województwo małopolskie

W Małopolsce alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Szczucin i Nowe Brzesko. Pogotowia przeciwpowodziowe utrzymują się w mieście Tarnowie, 6 powiatach: wielickim, limanowskim, myślenickim, tarnowskim, bocheńskim i suskim oraz w 9 gminach: Olesno (powiat dąbrowski), Gręboszów (powiat dąbrowski), Bolesław (powiat dąbrowski), Mędrzechów (powiat dąbrowski), Zakopane (powiat tatrzański), Bukowina Tatrzańska (powiat tatrzański), Spytkowice (powiat wadowicki), Skrzyszów (powiat tarnowski) i Brzeszcze (powiat oświęcimski).

Stan alarmowy został przekroczony na rzece Szreniawa o 19 cm w miejscowości Biskupice (powiat miechowski).

Województwo zachodniopomorskie

W ciągu dwóch dni największy wzrost poziomu wody o 11 cm wystąpił w Słubicach, gdzie stan alarmowy przekroczony jest o 91 cm.

Na terenie województwa od środy (9 czerwca br.) Odra podniosła się o 5 cm przy moście Długim oraz o 3 cm w Podjuchach, gdzie o 10 cm przewyższa stan ostrzegawczy.

Na wodowskazach w Widuchowej, Gozdowicach i Bielinku odnotowywane jest stałe opadanie poziomu wody w Odrze. Cały czas przekroczony jest tam stan alarmowy, w Bielinku o 189 cm, w Gozdowicach o 152 cm, a w Widuchowej o 71 cm. W Gryfinie poziom wody nie zmienił się. Stan alarmowy przekroczony jest nadal o 34 cm.

Województwo świętokrzyskie

W nadwiślańskich powiatach na rzece Wiśle woda opada i jest poniżej stanów ostrzegawczych, za wyjątkiem Annopola. Woda wraca do koryta Wisły.

Sytuacja w Sandomierzu powoli stabilizuje się. Woda z terenów zalanych stopniowo odpływa z powrotem do Wisły. Średni poziom wody w zalanej części Sandomierza wynosi około 1m. Na miejscu przy wypompowywaniu wody pracuje grupa ratowników z Ukrainy.

W gminie Dwikozy po obniżeniu się lustra wody w Wiśle woda z zalanych terenów po prawej stronie rzeki Opatówki będzie wypompowywana przy użyciu pomp wysokiej wydajności. Przez wyrwę w wale w miejscowości Winiary woda zaczyna spływać z powrotem do Wisły.

W gminie Tarłów w wyniku obniżenia się wody w Wiśle woda zaczyna spływać przez wyrwę w wale i śluzę w miejscowości Ostrów. Woda utrzymuje się tylko w miejscowości Ostrów.

Mieszkańcy ewakuowani z zalanych terenów (oprócz Sandomierza) powracają do swoich domów.

Województwo śląskie

Aktualnie poziom wody powyżej stanu ostrzegawczego notowany jest tylko na rzecze Pszczynce w Pszczynie i rzece Przemszy w Sosnowcu.

Sytuacja jest stabilna. Nie występują nowe zagrożenia.

Trwa akcja wypompowywania wody z zalanych piwnic w powiecie bieruńsko-lędzińskim, dwa budynki w mieście Bieruń są nadal pod wodą.

Sytuacja epidemiologiczna jest stabilna. Służby na bieżąco monitorują i zabezpieczają występujące po powodzi osuwiska.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
mswiapogodapowódź

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)