Trwa ładowanie...
d4c1h1q
d4c1h1q

MSWiA: szybsze załatwianie spraw w urzędach (komunikat)

...
Share
d4c1h1q

11.04. Warszawa - MSWiA informuje:

Obowiązująca od dziś (11 kwietnia br.) nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego umożliwi obywatelowi szybsze załatwienie spraw w urzędzie. Prawo do zaskarżenia przewlekłości postępowania administracyjnego to jedna z ważniejszych zmian w kodeksie.

Obowiązujące dotychczas przepisy nie pozwalały obywatelowi zaskarżyć postępowania administracyjnego, które prowadzone było zbyt długo. Można było jedynie skarżyć się na bezczynność organów administracji publicznej, czyli na niezałatwienie sprawy w terminie. Wprowadzona zmiana umożliwia teraz zaskarżenie do sądu administracyjnego postępowania, które jest prowadzone w przewlekły sposób.

d4c1h1q

Obowiązująca nowelizacja odnosi się również do sposobu rozpatrywania tzw. skarg pieniackich. Na wielokrotne skargi zgłaszane przez te same osoby, które nie wnoszą nic nowego do rozpatrywanej sprawy, urząd nie będzie musiał odpowiadać.

Znowelizowane przepisy dają obywatelowi, który uczestniczy w postępowaniu możliwość kopiowania akt sprawy. Jest to o tyle istotna zmiana, że dotychczas możliwe było tylko ich przeglądanie i sporządzania z nich odpisów i notatek. Od dziś (11 kwietnia br.) przysługuje także prawo wglądu do akt sprawy również po zakończeniu postępowania.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d4c1h1q

Podziel się opinią

Share
d4c1h1q
d4c1h1q