MSWiA ws. sprostowania artykułu w "Przeglądzie Sportowym" (komunikat)

...

11.03.2010 | aktual.: 11.03.2010 17:23

11.03. Warszawa - MSWiA informuje:

W artykule red. Michała Guza pt. "W Polsce mecze są nielegalne" ("Przegląd Sportowy", 11 marca 2010 roku) znalazły się nieprawdziwe informacje dotyczące legalności organizacji imprez masowych w związku z brakiem przepisów wykonawczych do ustawy z 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych.

Nie są zgodne z prawdą stwierdzenia: "1 lutego wygasły przepisy wykonawcze do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Od tego czasu wszystkie wydarzenia sportowe z udziałem co najmniej 1000 kibiców na stadionie i 500 w hali są w naszym kraju organizowane nielegalnie.", "Od ponad miesiąca wszystkie imprezy sportowe w Polsce odbywają się nielegalnie ()".

Wszystkie imprezy masowe organizowane w Polsce na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta mogą być organizowane i są legalne.

Najważniejszym warunkiem, który organizator imprezy masowej musi spełnić jest uzyskanie zezwolenia na jej przeprowadzenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Impreza może się odbyć i jest legalna w świetle prawa, wtedy kiedy organizator otrzyma zezwolenie od jednego z wymienionych przedstawicieli władzy samorządowej. Zgoda wydawana jest na podstawie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, a brak rozporządzenia wykonawczego do ustawy nie jest przesłanką dającą podstawę do odmowy wydania takiego zezwolenia. Impreza masowa jest imprezą nielegalną tylko wtedy, gdy organizator przeprowadzi ją bez uzyskania wymaganego zezwolenia.

Obecnie dobiegają końca prace nad projektem rozporządzenia (czyli aktu wykonawczego) Rady Ministrów dotyczących wymogów, jakie muszą spełniać - w zakresie wyposażenia i wyszkolenia - służby porządkowe i informacyjne organizatora imprezy masowej.

Wydłużenie się prac legislacyjnych nad rozporządzeniem było spowodowane zgłoszeniem uwag przez środowiska piłkarskie, w szczególności Ekstraklasę SA. Organizacje piłkarskie chcą mieć bowiem wpływ na dobór i szkolenie pracowników służb porządkowych i informacyjnych. Organizatorzy meczów piłkarskich chcą zwiększyć nacisk na bezpieczeństwo imprez masowych. Projekt rozporządzenia uwzględnia te postulaty.

Stare przepisy regulujące te kwestie wygasły wprawdzie 1 lutego 2010 roku, jednakże chwilowy brak nowych przepisów nie wpływa ani na ważność uzyskanych już przez członków służb porządkowych zaświadczeń o ukończonych kursach, ani tym bardziej na legalność organizacji imprez masowych. Należy dodać, że uzyskane na mocy starych przepisów wykonawczych zaświadczenia są bezterminowe. Ta przejściowa luka w przepisach dotyczących wymogów dla służb porządkowych powoduje jedynie brak możliwości szkolenia nowych kandydatów służby porządkowej i informacyjnej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało już projekt rozporządzenia pod obrady Rady Ministrów. Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie w kwietniu 2010 roku.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sdd/

Źródło artykułu:PAP
mswiasprostowaniemedia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)