MSWiA ws. uruchomienia środków z Funduszu Solidarności UE (komunikat)
...
04.07.2011 15:50
04.07. Warszawa - MSWiA informuje:
Dzisiaj (4 lipca) Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji, podpisał umowę o uruchomienie środków z Funduszu Solidarności UE na odbudowę m.in. dróg, mostów, sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, telekomunikacyjnych, a także wałów zniszczonych przez powodzie w 2010 roku. Ze strony Komisji Europejskiej umowę podpisał komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, członek komisji odpowiedzialny za politykę regionalną. Komisja Europejska przekaże Polsce środki finansowe na specjalne konto bankowe Ministerstwa Finansów. Polska otrzymała około 105,6 mln euro pomocy finansowej z Funduszu Solidarności.
Polska otrzymała 105,5 mln euro, czyli około 422 mln zł pomocy finansowej z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Jerzy Miller minister spraw wewnętrznych i administracji dokonał podziału pieniędzy na poszczególne województwa, które ucierpiały na skutek powodzi w 2010 roku. Środki z Funduszu Solidarności otrzymały województwa: dolnośląskie, lubelskie, lubuskie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie, a także Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. O podziale pieniędzy decydowały m.in. wielkość strat spowodowanych przez ubiegłoroczne powodzie oraz konieczność szybkiej naprawy zniszczonej infrastruktury przeciwpowodziowej.
Polska przekazała Komisji Europejskiej wniosek o uruchomienie środków z Funduszu Solidarności UE 23 lipca ub. roku. 15 grudnia ub. roku polski wniosek o przyznanie środków finansowych z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej na usuwanie skutków powodzi z 2010 roku zaakceptowała Komisja Europejska. Zgodę na pomoc w odbudowie polskiej infrastruktury wyraził także Parlament Europejski i Rada Ministrów UE, wydając decyzję 6 czerwca 2011 roku.
Samorządy będą mogły ze środków Funduszu Solidarności sfinansować remonty i odbudowę: dróg, mostów, przepustów, kładek, urządzeń sieci kanalizacyjnej, sanitarnej i wodociągowej, oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody i ujęć wody pitnej, publicznych szkół (podstawówki, gimnazja i szkoły średnie), innych placówek oświatowo-wychowawczych, szpitali i placówek służby zdrowia, domów pomocy społecznej, obiektów sportowych i turystycznych, placówek kultury.
Z Funduszu Solidarności może być finansowana m.in. odbudowa obwałowań, likwidacja przesiąków, wyrównanie korony wału. Pomoc unijna może być przeznaczona też na odbudowę przepompowni melioracyjnych. Finansowane są także remonty i odbudowa budowli m.in. regulacyjnych i odwadniających, a także zabezpieczających koryta rzek.
Dotacja może być również przeznaczona na pokrycie kosztów działań służb ratowniczych na terenach powodziowych oraz prac związanych z ochroną obiektów dziedzictwa kulturowego.
Przypominamy, że ze środków funduszu nie są finansowane szkody w infrastrukturze komunalnej, które podlegają ubezpieczeniu. Nie jest również możliwe pokrycie strat prywatnych.
Pieniądze z Funduszu Solidarności UE mogą być wydatkowane przez okres 12 miesięcy od przekazania na konto bankowe. Środki mogą być przeznaczane na finansowanie nowych inwestycji bądź na pokrycie inwestycji już zrealizowanych.
Pomoc z Funduszu Solidarności ma formę jednorazowej dotacji, której wysokość ustalana jest indywidualnie przez Komisję Europejską na podstawie informacji przekazanych przez państwo członkowskie.
Wysokość strat jakie zostały poniesione w skutek powodzi wyniosła ponad 2,9 mld euro. Wartość ta stanowiła blisko 1 proc. PKB za 2009 rok, co pozwoliło przedłożyć Komisji Europejskiej wniosek o finansowanie szkód powstałych podczas powodzi w 2010 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/