Trwa ładowanie...
d1m9wjp

MSZ: deklaracja ws. Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (komunikat)

...

Share
d1m9wjp

16.12. Warszawa - MSZ informuje:

W dniu wczorajszym kraje członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły treść Deklaracji politycznej w sprawie powołania Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. Ideę powołania Funduszu przedstawił w styczniu tego roku Minister Radosław Sikorski w reakcji na wydarzenia na Białorusi i rodząca się Arabska Wiosnę.

Fundusz, jako nowe narzędzie wsparcia procesów demokratycznych w krajach autorytarnych oraz w fazie transformacji ustrojowej, wypełni lukę w dotychczasowym instrumentarium Unii Europejskiej. Jego działania adresowane będą do aktorów politycznych i społecznych (liderów środowisk prodemokratycznych, niezależnych mediów oraz organizacji obywatelskich) działających na rzecz pluralizmu politycznego oraz przemian demokratycznych.

Fundusz, finansowany ze składek państw członkowskich oraz budżetu UE, posiadać będzie ograniczone do minimum struktury zarządzania oraz procedury pozwalające na elastyczne i szybkie reagowanie na potrzeby przez rodzących się demokracji.

Wczorajsze decyzje umożliwiają podjęcie praktycznych technicznych kroków prowadzących do uruchomienie Funduszu w nadchodzącym roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

d1m9wjp

Podziel się opinią

Share
d1m9wjp
d1m9wjp