MSZ: "Die Welt" o Trójkącie Weimarskim (komunikat)

...

06.12.2012 16:03

06.12. Warszawa - MSZ informuje:

"Die Welt" z 5 grudnia publikuje esej Wolfa Lepeniesa "Menage a trois, bitte" (Trójkąt proszę) poświęcony Trójkątowi Weimarskiemu.

Według dziennika, nową dynamikę do niemiecko-francuskiej współpracy mógłby wnieść trzeci partner, którego specjalnie nie trzeba szukać. W ocenie "Die Welt" wystarczy reaktywacja Trójkąta Weimarskiego, czyli ożywienie kontaktów obu krajów z Polską. Powodem powstania tekstu jest zbliżająca się 50. rocznica podpisania przez Niemcy i Francję Traktatu Elizejskiego.

- Trójkąt Weimarski od samego początku istnienia obciążony był ambiwalentnym podejściem Francji do Polski - pisze Lepenies. Z jednej strony prezydent Francois Mitterand starał się wzmocnić pozycję Polski w sporze o uznanie przez Niemcy granicy na Odrze i Nysie, z drugiej jednak starał się jak najdalej odsunąć w czasie proces rozszerzenia UE na Wschód, obawiając się zachwiania proporcji podziału sił w Europie.

- Tej taktyki w Warszawie nie zapomniano, a do dzisiaj wspólne inicjatywy polsko-francuskie nie są tak dynamiczne jak między Polską a Niemcami - uważa autor. Obecnie pojawiają się jednak zapowiedzi zmiany tego stanu rzeczy. Kiedy prezydent Hollande złożył w listopadzie br. wizytę w Warszawie, oceniono ją jako "nowy początek w relacjach polsko-francuskich".

- Sojusz Niemiec, Francji i Polski, który nie ograniczałby się wyłącznie do okazjonalnych spotkań polityków, byłby definitywnym zakończeniem umownych podziałów Europy na Wschód i Zachód, na Północ i Południe - stawia tezę "Die Welt". Wyzwaniem dla "nowego Trójkąta Weimarskiego" powinno być poszukiwanie rozwiązań aktualnych problemów Europy. W sojuszu trzech państw szanse na urzeczywistnienie rozwiązań kluczowych problemów UE, nie będących pochodną partykularnych interesów, są znacznie większe.

W ocenie autora tekstu, w poprzednim wcieleniu Trójkąta Polska traktowana była przez partnerów z lekkim dystansem. Z dzisiejszej perspektywy możemy mówić o równoprawnym partnerstwie czy równoramiennym trójkącie. Polska, m.in. dzięki sukcesom gospodarczym, stała się krajem bardziej świadomym, bardziej pewnym siebie. Istotnym elementem jest tu sukces Polski w budowaniu państwa o stabilnej demokracji. Ma to szczególne znaczenie w obliczu kryzysu strefy euro oraz rozwoju sytuacji polityczno-społecznej w takich krajach jak Węgry, czy Rumunia.

Gazeta zaznacza w tym kontekście, że "UE potrzebuje także parasola ratunkowego dla ochrony demokracji w Europie". - Właśnie rozpostarcie takiego parasola z pomocą Polski, kraju młodej i w zachwycający sposób funkcjonującej demokracji, mogłoby być wspaniałym wyzwaniem dla nowego Trójkąta Weimarskiego - kończy niemiecki dziennik.

Artykuł można przeczytać pod adresem http://www.welt.de/print/die_welt/debatte/article111814553/Menage-a-trois-bitte.html (język niemiecki)

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
mediamszdie welt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)