MSZ: klucze do Domu Polskiego we Lwowie przekazane lwowskim Polakom (komunikat)
...
16.12.2013 20:33
16.12. Warszawa - MSZ informuje:
- Cieszę się, że jesteśmy na końcu długiej drogi i po wielu latach starań we Lwowie powstaje Dom Polski, który będzie także Domem Europejskim we Lwowie - podkreśliła podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas uroczystości symbolicznego przekazania przedstawicielom miejscowych środowisk polskich kluczy do przyszłej siedziby Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego - Domu Polskiego we Lwowie.
Uroczystość, która odbyła się 16 grudnia 2013 r., to zwieńczenie kilkunastu lat starań kolejnych rządów Rzeczypospolitej Polski o utworzenie we Lwowie Domu Polskiego. Ma on służyć wszystkim rodakom z ziemi lwowskiej jako ośrodek aktywności kulturalnej i oświatowej oraz centrum polskiej kultury. Ważną funkcją Domu ma też być promowanie dialogu europejskiego. Budynek, przekazany przez władze Ukrainy, zostanie zaadaptowany ze środków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca. Będzie ono ośrodkiem budowy kontaktów i zbliżenia między lwowskimi Polakami i Ukraińcami, Ukrainą i Polską a także między Ukrainą i Unią Europejską - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, a zwracając się do społeczności polskiej miasta Lwowa dodała: - Polska będzie wspierać Dom Polski we Lwowie, ale proszę także o Wasze zaangażowanie na rzecz tego miejsca, by służył wszystkim Polakom we Lwowie i wszystkim lwowianom.
Symboliczny klucz do Domu Polskiego odebrała prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wojska z dowódcą lwowskiego garnizonu gen. Pawło Tkaczukiem na czele, mer Lwowa Andrij Sadowyj, sekretarz Rady Miasta Lwowa Wasyl Pawluk, ambasador RP w Kijowie Henryk Litwin, Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd oraz prezydent Przemyśla Robert Choma. Obecni byli również prezesi organizacji polskich ziemi lwowskiej, nauczyciele i uczniowie polskich szkół we Lwowie oraz duchowieństwo.
Wizyta wiceszefowej polskiej dyplomacji we Lwowie jest również okazją do spotkania z przedstawicielami opozycyjnych partii politycznych "Batkiwszczyna" i "Udar". Wiceminister Pełczyńska-Nałęcz w trakcie dzisiejszej rozmowy z kierownictwem Majdanu we Lwowie oraz merem Andrijem Sadowym z uznaniem odniosła się do okazywanej przez ostatnie tygodnie determinacji społeczeństwa ukraińskiego, w tym mieszkańców i studentów Lwowa, opowiadających się za integracją z Unią Europejską.
Wiceminister podkreśliła również, że poparcie społeczeństwa ukraińskiego dla wartości demokratycznych i proeuropejskich to bardzo ważny sygnał dla Europy i dla państw, które sceptycznie odnosiły się do stowarzyszenia Ukrainy z UE. Jednocześnie zaapelowała o nieeskalowanie agresji, zachowanie spokoju i rozwagi, niepoddawanie się jakimkolwiek aktom mającym na celu sprowokowanie działań agresywnych ze strony protestujących. Potępiła przy tym wszelkie akty użycia siły przez władze Ukrainy wobec pokojowo protestujących obywateli.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ stav/