Trwa ładowanie...
d3upaj9
d3upaj9

MSZ: min. Sikorski mediuje na rzecz rozwiązania kryzysu na Ukrainie (komunikat)

...
Share
d3upaj9

21.02. Warszawa - MSZ informuje:

Minister Radosław Sikorski, wraz z pozostałymi szefami dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego Laurentem Fabiusem i Frankiem Walterem Steinmeierem, wziął udział w misji mediacyjnej w Kijowie, zorganizowanej w porozumieniu z wysoką przedstawiciel UE ds. spraw zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton.

Misja, złożona z szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec, gościła w Kijowie przez ponad dwa dni. W jej trakcie doszło do serii spotkań z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, przedstawicielami ukraińskich władz, trzema liderami opozycji oraz społeczeństwem obywatelskim. Ostatnia sesja negocjacyjna w nocy z czwartku na piątek, trwająca ok. 10 godzin, odbyła się w obecności specjalnego wysłannika Federacji Rosyjskiej Władimira Łukina.

d3upaj9

Efektem prac misji jest podpisany w piątek w Kijowie dokument "Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie". Zakłada on scenariusz i kalendarz kroków politycznych na rzecz rozwiązania obecnego konfliktu nad Dnieprem. Jego elementy to: powrót do konstytucji 2004 r. jako rozwiązania tymczasowego, utworzenie rządu zaufania narodowego, rozpoczęcie prac nad nową konstytucją, równoważącą uprawnienia prezydenta, rządu i parlamentu, która ma zostać przyjęta najpóźniej do września.

Po przyjęciu nowej konstytucji, ale nie później niż do końca roku, ma dojść do nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Kolejne elementy porozumienia to śledztwa w sprawie niedawnych aktów przemocy monitorowane przez władze, opozycję i Radę Europy.

Władze zobowiązały się, że nie wprowadzą stanu wyjątkowego, zaś obie strony deklarują powstrzymanie się od przemocy i konfrontacji. W dokumencie jest także mowa o przedsięwzięciu wysiłków na rzecz zwolnienia okupowanych budynków i ulic oraz rozbrojenia osób posiadających broń.

Dokument jest podpisany przez prezydenta Wiktora Janukowycza, trzech liderów opozycji: Arsenija Jaceniuka, Wołodymyra Kłyczki i Ołeha Tiahnyboka oraz, jako świadków, ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego. Wcześniej został parafowany przez specjalnego wysłannika Federacji Rosyjskiej Władimira Łukina.

d3upaj9

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec oraz specjalny przedstawiciel Federacji Rosyjskiej wezwali do natychmiastowego zaprzestania przemocy i konfrontacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d3upaj9

Podziel się opinią

Share
d3upaj9
d3upaj9