Trwa ładowanie...
d3wzq9m

MSZ: narada kierownictw MSZ Polski i Ukrainy (komunikat)

...
Share
d3wzq9m

27.02. Warszawa - MSZ informuje:

O politycznych, gospodarczych i kulturalnych relacjach Polski z Ukrainą oraz o zaplanowanym na listopad szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i ewentualnym podpisaniu na nim umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina rozmawiali w Warszawie 27 lutego minister Radosław Sikorski z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Leonidem Kożarą.

- Ukraina jest jedynym państwem nienależącym do Sojuszu Północnoatlantyckiego czy Unii Europejskiej, z którym relacje uważamy za strategiczne. W tym roku będziemy pracować na rzecz umocnienia relacji między Ukrainą a Unią Europejską - powiedział minister Sikorski.

d3wzq9m

- Jest to rok szczytu Partnerstwa Wschodniego, wielkiego europejskiego programu adresowanego do naszych wschodnich sąsiadów. Zbliżenie Ukrainy z Europą powinno mieć swój praktyczny aspekt w postaci umowy stowarzyszeniowej. Będziemy też wspierać Ukrainę w uzyskaniu ruchu bezwizowego".

Podczas V narady kierownictw ministrowie dokonali podsumowania współpracy dwustronnej w 2012 r., w tym realizację Mapy Drogowej Współpracy Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, dokumentu podpisanego przez prezydentów obu państw.

Szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy rozmawiali też o współpracy w obszarze kultury (obrazy z kolegiaty w Żółkwi), edukacji (Fundusz Wymiany Młodzieży) i sytuację mniejszości narodowych (uregulowanie kwestii przekazania Domu Polskiego we Lwowie).

Narada stanowiła okazję do przekazania przez stronę polską dokumentu aide-memoire zawierającego wykaz problemów i postulatów we wzajemnej współpracy zgłoszonych przez polskie instytucje rządowe. W trakcie narady przedyskutowano kwestie związane z przewodnictwem Ukrainy w OBWE.

d3wzq9m

Na konferencji prasowej po spotkaniu minister Leonid Kożara zaznaczył: Ukraina liczy na wsparcie przez Polskę naszych integracyjnych zamierzeń. W tym roku intensywność relacji polsko-ukraińskich będzie rekordowa.

Ponadto ministrowie Sikorski i Kożara otworzyli V posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, którego współprzewodniczącymi są Paweł Zalewski, poseł Parlamentu Europejskiego oraz Anatolij Kinach, były premier Ukrainy.

Powołane w dniu 25 lutego 2011 r. pod patronatem ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy forum jest platformą dialogu obywatelskiego, służącego umacnianiu procesu zbliżenia i pojednania obu narodów. V posiedzenie forum zostało w całości poświęcone bolesnej karcie wspólnej historii - zbrodni wołyńskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3wzq9m

Podziel się opinią

Share
d3wzq9m
d3wzq9m