Trwa ładowanie...
dwcup4u

MSZ: nowa siedziba polskiej ambasady w Skopje (komunikat)

...

dwcup4u
dwcup4u

17.03. Warszawa - MSZ informuje:

- Siedziba nowej ambasady jest przykładem połączenia nowoczesnej macedońskiej architektury z polską sztuką i wzornictwem - powiedziała podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys, otwierając ją wraz z ministrem spraw zagranicznych Republiki Macedonii Nikolą Poposkim. Uroczystość miała miejsce 14 marca w Skopje.

W 2009 r. budynek, w którym funkcjonuje obecnie polska placówka dyplomatyczna, otrzymał Wielką Nagrodę Miasta Skopje w dziedzinie architektury. Wnętrza zostały zaprojektowane przez prof. Jerzego Porębskiego oraz Grzegorza Niwińskiego, ówczesnych dziekana i prodziekana Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stylistyka i wyposażenie wnętrz nawiązują do tradycji polskiego wzornictwa lat sześćdziesiątych XX wieku. Szczególnym elementem wystroju są murale wykonane przez młode polskie artystki Julię Cybis i Sabinę Błażejowską-Grondziel.

Przy okazji otwarcia nowej siedziby ambasady w Skopje odbyły się polsko-macedońskie konsultacje polityczne. Polskiej delegacji przewodniczyła wiceminister Mościcka-Dendys, która spotkała się z macedońskim wicepremierem ds. europejskich Fatmirem Besimim, szefem dyplomacji Nikolą Poposkim oraz wiceministrem spraw zagranicznych Zoranem Petrovem.

dwcup4u

Najważniejszym tematem rozmów był proces integracji europejskiej i euroatlantyckiej Macedonii oraz polsko-macedońskie relacje gospodarcze. Poruszono również kwestie sytuacji w regionie Bałkanów Zachodnich oraz wydarzeń na Ukrainie. - Polska konsekwentnie wspiera Macedonię na jej drodze do UE i NATO - podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji. - Jesteśmy gotowi dzielić się swoimi doświadczeniami i służyć wsparciem naszym macedońskim partnerom - dodała.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dwcup4u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwcup4u