Trwa ładowanie...
d10qzpi
d10qzpi
media

MSZ o artykule dot. Polski w meksykańskim dzienniku (komunikat)

...
Share
d10qzpi

19.10. Warszawa - MSZ informuje:

Zwracamy uwagę na ciekawy artykuł o Polsce autorstwa meksykańskiego polityka i akademika Jorge'a G. Castanedy zamieszczony 17 października 2013 r. na łamach meksykańskiego dziennika "La Reforma".

- Historia Polski to historia sukcesu, dzięki członkostwu w UE, demokratyzacji, która umożliwiła akcesję, a także talentowi polskich dyplomatów - przekonuje Jorge G. Castaneda w jednym z najważniejszych dzienników meksykańskich "La Reforma" w artykule poświęconym sukcesowi polskiej transformacji.

d10qzpi

Autor zwraca uwagę, że po upadku bloku socjalistycznego Polska przeszła przez brutalny okres wyrzeczeń gospodarczych i różne trudności na swojej drodze z systemu autorytarnego do demokracji przedstawicielskiej. - Wielka zmiana zaczęła się w 2004 r. wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Akcesja do UE nie była łatwa i pociągnęła za sobą wewnętrzne przemiany, tak legislacyjne, jak i społeczne - podkreśla Jorge G. Castaneda. - Dzięki temu członkostwu Polsce nie tylko udało się w ogromnym stopniu zniwelować różnicę pomiędzy jej PKB per capita a PKB reszty Europy. W krótkim czasie stworzyła konkurencyjną gospodarkę, i to prawdopodobnie gospodarkę trwałą - ocenia.

Wpływ Unii Europejskiej na Polskę Jorge G. Castaneda ocenia jako wysoce modernizacyjny, liberalizacyjny i korzystny. Szczególnie mocno oddziaływanie UE na nasz kraj można dostrzec w opinii autora w sferze kulturalnej i społecznej.

Analizując polską historię udanych przemian politycznych i gospodarczych Jorge G. Castaneda próbuje zrozumieć - przez analogię - co mogłoby się wydarzyć w hipotetycznym scenariuszu przystąpienia Meksyku do "Unii Gospodarczej Ameryki Północnej". - W ciągu 9 lat i przede wszystkim w 2007 r. Polska uzyskiwała średnio ponad 4-procentowy wzrost PKB dzięki pomocy z Brukseli, poprzez tzw. fundusze spójności i fundusze infrastrukturalne. Dla Meksyku byłoby to równoznaczne z 50 mld USD rocznie.

Artykuł Jorge'a G. Castanedy pod oryginalnym tytułem "Polonia, historia de Exito" ukazał się w języku hiszpańskim 17 października 2013 r. na łamach meksykańskiego dziennika "La Reforma" http://www.reforma.com/libre/online07/editoriales/nacional/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/ amac/

d10qzpi

Podziel się opinią

Share
d10qzpi
d10qzpi