Trwa ładowanie...
d1q3c7m

MSZ: o przyszłorocznym szczycie NATO w kwaterze głównej Sojuszu (komunikat)

...

d1q3c7m
d1q3c7m

04.12. Warszawa - MSZ informuje:

Przygotowaniom do przyszłorocznego szczytu NATO, który określi oblicze Sojuszu na nadchodzące lata, było poświęcone spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich. Polskiej delegacji 3 grudnia w kwaterze głównej NATO w Brukseli przewodniczyła podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys, 4 grudnia ambasador Jacek Najder.

Pierwszego dnia obrad szefowie dyplomacji państw NATO przyjęli przez konsensus deklarację o sytuacji na Ukrainie. Potępili w niej użycie siły wobec proeuropejskich demonstrantów i wzywali wszystkie strony do dialogu. - Ukraina jest naszym strategicznym partnerem i zasługuje na nasze wsparcie. Musimy mieć na uwadze znaczenie tego kraju dla bezpieczeństwa całego obszaru euroatlantyckiego - powiedziała wiceminister Mościcka-Dendys, komentując przyjętą deklarację.

Spotkanie było również okazją do omówienia aktualnych wydarzeń w sferze bezpieczeństwa międzynarodowego oraz sytuacji w Afganistanie, w świetle zbliżającego się zakończenia operacji ISAF w 2014 r. Podczas sesji ministerialnej wymieniono poglądy na przyszłość Afganistanu po 2014 r. z przedstawicielami krajów spoza NATO, które uczestniczą w operacji ISAF. Istotnym tematem był także rozwój relacji Sojuszu z państwami partnerskimi.

d1q3c7m

W czasie spotkania odbyła się sesja Rady NATO-Rosja. Omówiono podczas niej rozwój sytuacji w Syrii oraz Afganistanie przez pryzmat współpracy Sojuszu z Rosją. W trakcie spotkania ministrów w Brukseli podsumowano także pięć lat pracy komisji i rozwoju relacji NATO z Gruzją w ramach Komisji NATO-Gruzja.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d1q3c7m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q3c7m