MSZ: obchody dziesięciolecia Wspólnoty Demokracji (komunikat)

...

01.07. Warszawa ­- MSZ informuje:

W dniach 2-4 lipca odbędą się w Krakowie uroczystości związane z obchodami dziesięciolecia powołania Wspólnoty Demokracji. Celem spotkania organizowanego przez Ministra Radosława Sikorskiego oraz Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji, jest przyjęcie planu działań społeczności międzynarodowej w zakresie wspierania demokracji i określenie zadań Wspólnoty Demokracji na najbliższe lata. Cenne dla reprezentantów 108 państw będzie także pokazanie polskich doświadczeń z okresu transformacji demokratycznej i promocja Polski jako globalnego lidera w szerzeniu demokracji - "Solidarność na poziomie globalnym".

Wśród ponad 700 uczestników krakowskiego spotkania są aktywiści, byli szefowie państw i rządów, parlamentarzyści z całego świata, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych, a także media z całego świata. Swój udział potwierdziło ponad 70 delegacji rządowych, w tym ponad 20 na szczeblu Ministrów Spraw Zagranicznych. Udział wezmą także m.in.: Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton, Minister Spraw Zagranicznych Szwecji Carl Bildt, Minister Spraw Zagranicznych Hiszpanii Miguel Angel Moratinos, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, była Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright, byli premierzy RP Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Leszek Balcerowicz.

Obchody w Krakowie są nie tylko wydarzeniem o charakterze rocznicowym, ale przede wszystkim stwarzają okazję do pogłębionej dyskusji na temat rozwoju systemów demokratycznych. Podczas paneli dyskusyjnych położony zostanie szczególny nacisk na współczesne wyzwania dla demokracji w kontekście globalnym m.in.: zagadnienia związane przemianami ekonomicznymi oraz wpływ nowoczesnych technologii na rozprzestrzenianie wartości demokratycznych w świecie.

Po raz drugi wręczona zostanie także nagroda imienia prof. Bronisława Geremka.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mags/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjawspólnota demokracjimsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)