MSZ: pierwsze spotkanie Rady Naukowej ds. Historycznych (komunikat)
...
30.10. Warszawa - MSZ informuje:
- Nasza historia nie zaczęła się pięć minut temu. Polska jest krajem, który może poszczycić się wielowiekową tradycją stosunków dyplomatycznych - powiedział minister Radosław Sikorski podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady Naukowej do spraw Historycznych.
Radosław Sikorski podkreślił na spotkaniu w środę w MSZ konieczność propagowania wiedzy o polskiej historii na arenie międzynarodowej, które nie ogranicza się tylko do wydarzeń XX wieku.
W trakcie pierwszego posiedzenia Rady historycy wraz z ministrem rozmawiali o dyplomacji historycznej i promowaniu historii polskiej dyplomacji za granicą. Członkowie Rady zwrócili uwagę na konieczność pogłębiania współpracy międzynarodowej z zagranicznymi historykami poprzez realizację wspólnych projektów naukowych dotyczących historii polskiej dyplomacji.
Prof. Paweł Machcewicz zgłosił propozycję stworzenia programu, który umożliwiałby zagranicznym historykom prowadzenie badań w Polsce.
Jak zauważył minister Sikorski, taki program poza walorem czysto naukowym przyniósłby także korzyści promocyjne. Szef MSZ pokreślił, że środowisko historyczne powinno podejmować tematy dotyczące również historii Polski w okresie 1945-1989. - Marzy mi się dobra książka o historii polskiej dyplomacji okresu PRL - powiedział Radosław Sikorski.
Obecny na spotkaniu prof. Andrzej Paczkowski pokreślił potrzebę dalszych działań polskich placówek zagranicznych na rzecz współpracy z lokalnymi środowiskami historycznymi.
W środę Rada nominowała również trzy prace w konkursie ministra spraw zagranicznych na najlepszą publikację z zakresu historii polskiej dyplomacji, z których wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu. Ustanowiona 30 sierpnia 2013 r. nagroda będzie przyznawana corocznie. Dla zwycięzcy konkursu przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. złotych.
Nominowani zostali: Jerzy Borzęcki - "Pokój ryski 1921 roku i kształtowanie się międzywojennej Europy Wschodniej"; Marek Kornat - "Polityka zagraniczna Polski 1938-1939. Cztery decyzje Józefa Becka"; Urszula Kosińska - "August II w poszukiwaniu sojusznika. Między aliansem wiedeńskim i hanowerskim (1725-1730)".
Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony w trakcie obchodów Dnia Służby Zagranicznej.
Radę Naukową do spraw Historycznych powołano 30 sierpnia br. Jest organem doradczym ministra spraw zagranicznych, a jej główne zadania to m.in. wzmocnienie prestiżu Polski, promowanie wiedzy historycznej i przełamywanie stereotypów związanych z historią Polski. W skład Rady wchodzą wybitni profesorowie: Włodzimierz Borodziej, Paweł Machcewicz, Andrzej Paczkowski, Jacek Tebinka, Mariusz Wołos i Adam Zamoyski. Rada będzie też zapraszać do współpracy innych naukowców, którzy dzięki swojemu autorytetowi i wiedzy będą mogli wspomóc prowadzone przez nią działania.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
aja/