MSZ: polscy polarnicy promują nowoczesną Polskę

Badania polskich polarników promują zaangażowaną, nowoczesną, dzielącą się swoją wiedzą i doświadczeniem Polskę - mówiła podczas wręczania nagród "Bene Merito" polskim polarnikom wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys.

26.10.2015 18:05

"Nie ukrywam, że jest dla mnie osobistym zaszczytem i przyjemnością, by móc przedstawicieli środowiska polarników i badaczy tych odległych regionów odznaczyć w imieniu ministra spraw zagranicznym odznakami +Bene Merito+" - przywitała w poniedziałek zgromadzonych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych polskich polarników wiceminister Mościcka-Dendys.

Dodała, że polscy polarnicy i ich stacje badawcze dobrze reprezentują nasz kraj na Arktyce i Antarktydzie. "Wasza praca w tych miejscach kojarzy się z Polską. To wy jesteście pierwszymi reprezentantami naszego kraju" - podkreślała. Dodała, że ministerstwo jest szczególnie dumne z takich reprezentantów. "To wy macie największy wpływ na to jak nasze podejście do tych części świata się kształtuje i wreszcie jak kształtuje się podejście społeczności międzynarodowej" - zaznaczyła.

Mościcka-Dendys podziękowała odznaczonym "za nieustające wysiłki w powiększaniu polskiego zainteresowanie regionem Arktyki i regionem Antarktydy" oraz za to, że polarnicy dzielą się zdobytą wiedzą z partnerami ministerstwa. "Jest to dla mnie szczególnie ważne, bo Polska jest państwem obserwatorem w Radzie Arktycznej i staramy się jako obserwator mieć coś do powiedzenia, a to co mamy do powiedzenia zawdzięczamy Wam i Waszym badaniom" - podsumowała wiceminister.

Honorowe odznaczenia przyznano 15 najbardziej zasłużonym polarnikom. Wśród nich znaleźli się m.in. prof. Jacek Jania (przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN), prof. Krzysztof Birkenmajer (wybitny geolog, współzałożyciel polskiej stacji badawczej PAN), prof. Stanisław Rakusa-Suszczewski (założyciel i wieloletni kierownik polskiej stacji badawczej na Antarktydzie Zachodniej), prof. Andrzej Tatur (wieloletni kierownik polskiej stacji badawczej PAN na Antarktydzie Zachodniej) oraz prof. Paweł Rowiński (wiceprezes PAN).

W imieniu odznaczonych głos zabrał prof. Jacek Jania. "Ten dzień jest szczególny. W imieniu wybitnych koleżanek i kolegów polarników oraz całej społeczności polarników, chciałbym serdecznie podziękować za dostrzeżenie przez władze ministerstwa spraw zagranicznych wkładu badaczy polarnych w umacnianie drogi naszego kraju na rynku międzynarodowym" - powiedział. Dodał, że jego zdaniem odznaczenie będzie stymulować działania polskich polarników w przyszłości

Rada Arktyczna (RA) została powołana w 1996 roku. Jest instytucją międzynarodową posiadającą obecnie największy wpływ na kształtowanie decyzji w odniesieniu do problemów Arktyki. Polska, jako najaktywniejsze państwo-obserwator w RA, uczestniczy w spotkaniach ministerialnych Rady oraz spotkaniach na szczeblu podsekretarzy stanu.

Honorowe odznaczenie "Bene Merito" ustanowione w 2009 r. przyznawane jest przez ministra spraw zagranicznych w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)