Trwa ładowanie...
d7xm7wq

MSZ: Polska gotowa pomóc w reformach na Ukrainie (komunikat)

...

d7xm7wq
d7xm7wq

20.03. Warszawa - MSZ informuje:

O polskiej pomocy dla Ukrainy, zwłaszcza w dziedzinie reformy samorządowej, finansów i walce z korupcją minister Radosław Sikorski rozmawiał w czwartek z wicepremierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

- Ukraina jest w bardzo trudnym momencie. Polska chce i jest gotowa pomóc, by Ukraina mogła z niego wyjść - min. Radosław Sikorski rozpoczął spotkanie z ukraińskim gościem w siedzibie MSZ. - Dziękujemy za poparcie. Po raz kolejny potwierdza się przysłowie: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - odpowiedział wicepremier Hrojsman.

Rozmówcy omówili sytuację na Ukrainie w kontekście bezpieczeństwa, polityki i finansów. - Patrząc od środka widzę, w jakim stanie jest nasze państwo - stwierdził wicepremier Hrojsman. - Ukrainę zrujnował nie tylko Janukowycz, ale 20 lat braku reform - podkreślił min. Sikorski.

d7xm7wq

Wiceszef ukraińskiego rządu zapewnił, że jednym z jego priorytetów jest decentralizacja władzy za pomocą reformy samorządowej, która da strukturom lokalnym więcej kompetencji, by bardziej efektywnie zarządzać państwem, nie osłabiając jego jedności: - Jesteśmy zainteresowani polskimi doświadczeniami w tym zakresie.

Minister Sikorski zaproponował udzielenie Ukrainie natychmiastowej pomocy eksperckiej w zakresie reformy samorządowej, finansów i walki z korupcją. Jej szczegóły zostaną ustalone na poziomie roboczym.

Wicepremier Hrojsman poinformował o przyjęciu przez ukraiński rząd szeregu ustaw przybliżających kraj do zniesienia wiz przez Unię Europejską. Ukraina prowadzi z UE dialog wizowy, którego celem jest ruch bezwizowy. By jednak przejść do jego II fazy musi wypełnić kilka warunków, m.in. przyjąć ustawę antykorupcyjną, ustawę o uchodźcach oraz wprowadzić paszporty biometryczne. - Dwie ustawy już wprowadzono. Kwestię paszportów biometrycznych rozstrzygniemy w najbliższych dniach - zapewnił Hrojsman.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d7xm7wq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7xm7wq