MSZ: Polska jednym z liderów europejskiej polityki zagranicznej (komunikat)

...

03.02.2014 | aktual.: 03.02.2014 16:23

03.02. Warszawa - MSZ informuje:

Aktywność polskiej dyplomacji na forum Europy zyskała uznanie Europejskiej Rady Polityki Międzynarodowej (European Council on Foreign Relations). W corocznym badaniu "Karta oceny europejskiej polityki zagranicznej" (European Foreign Policy Scorecard 2014) nasz kraj zyskał pozycję "lidera" w pięciu kategoriach, w tym w relacjach z Rosją i w relacjach z Europą.

Jednym z osiągnięć polskiej dyplomacji, pod kierownictwem ministra Radosława Sikorskiego, które zostało zauważone i wyróżnione przez autorów badania, jest "Pozyskanie wsparcia Komisji Europejskiej w powstrzymywaniu rosyjskiej presji na kraje Partnerstwa Wschodniego".

W badaniu podkreślono także polską rolę w "Działaniach skłaniających Rosję do wykorzystania swoich wpływów w powstrzymanie konfliktu w Syrii". Wyróżniono także "Zdecydowane polskie stanowisko i zabiegi na rzecz uwolnienia Julii Tymoszenko" oraz działania zmierzające do "Zniesienia reżimu wizowego z Gruzją, Ukrainą i Mołdawią". Doceniono też polską dyplomację i jej zabiegi zmierzające do "Dywersyfikacji źródeł energii w Europie i uniezależnienia się od Rosji". We wszystkich tych kategoriach Polska została wymieniona jako "lider".

- Polska wykorzystała sojusze w relacjach z Rosją i państwami Europy Wschodniej, aby wzmocnić ambitny program Partnerstwa Wschodniego. W szczególności w działaniach na rzecz poprawy stanu praw człowieka na Ukrainie, uzgodnienia ruchu bezwizowego ze wschodnimi sąsiadami i w dywersyfikacji dostaw energii w Europie - autorzy badania skomentowali polską politykę zagraniczną w 2013 r. - Polska i Szwecja scementowały swoją pozycję jako liderów europejskiej polityki zagranicznej - dodali w kontekście polsko-szwedzkiego projektu Partnerstwa Wschodniego.

"Karta oceny europejskiej polityki zagranicznej" jest innowacyjnym projektem badawczym Europejskiej Rady Polityki Międzynarodowej, która corocznie ocenia i szacuje osiągnięcia Europy w relacjach z resztą świata. Czwarta edycja badania analizuje 66 aspektów europejskiej polityki zagranicznej w sześciu głównych obszarach: relacjach z USA, relacjach z Chinami, relacjach z Rosją, relacjach z całą Europą, relacjach z Bliskim Wschodem/Afryką Północną oraz osiągnięć Europy we współpracy z instytucjami międzynarodowymi oraz zarządzaniu kryzysowym. Autorzy badania oceniają także aktywność i osiągnięcia poszczególnych państw, które wzmacniają, bądź osłabiają możliwości kontynentu do osiągnięcia zamierzonych celów i realizacji swoich interesów.

"Karta oceny" dostępna jest na stronie internetowej Europejskiej Rady Polityki Międzynarodowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)