MSZ: polska pomoc w Kirgistanie i Tadżykistanie (komunikat)

...

07.06. Warszawa - MSZ informuje:

Wsparcie rozwoju zawodowego kobiet i poprawa jakości wody pitnej - to przykłady polskiej pomocy w Azji Środkowej. W Kirgistanie i Tadżykistanie na przeglądzie projektów polskiej pomocy oraz konsultacjach politycznych przebywała podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas podróży 3-7 czerwca spotkała się z uczestniczkami projektu "Wsparcie istniejących i tworzenie nowych spółdzielni kobiecych w rejonie Shahrtuz w południowym Tadżykistanie" realizowanego przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (dofinansowanie ze środków polskiej pomocy w kwocie 200 tys. PLN).

Celem projektu jest zwiększenie dochodów i polepszenie warunków życia ponad 150 kobiet oraz ich rodzin poprzez tworzenie spółdzielni kobiecych. Pomoc udzielona zostanie m.in. poprzez mikrokredyty oraz warsztaty nt. prowadzenia działalności gospodarczej, podatków i standardów kontroli podatkowych.

Wiceminister Pełczyńska-Nałęcz odwiedziła także miejscowości, w których Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne, realizuje projekt "Zwiększenie dostępności do wody pitnej w rejonach wiejskich na terenie Kotliny Fergańskiej poprzez techniczne i instytucjonalne wsparcie lokalnych stowarzyszeń użytkowników wody" (dofinansowanie MSZ w wysokości prawie 700 tys. PLN).

Ważnym problemem, z jakimi borykają się mieszkańcy Kotliny Fergańskiej jest utrudniony dostęp do jakościowo dobrej wody pitnej. Niedostatek ziemi uprawnej oraz brak terenów pod zabudowę mieszkaniową utrudniają rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Działania w ramach polskiej pomocy powinny przyczynić się do bardziej zrównoważonego rozwoju regionu oraz poprawy efektywności gospodarowania źródłami wody oraz stanu ekologicznego wód.

"Polskie organizacje pozarządowe wykonują bardzo dobrą i potrzebną pracę. Spotkałam się z bardzo ciepłym przyjęciem i wdzięcznością ludzi, którym działania realizowane przez Polaków przyniosły konkretne korzyści. Polska pomoc dla obu krajów jest skoncentrowana tam, gdzie żyją najbardziej potrzebujący. Realizowane projekty motywują społeczności lokalne do wzięcia odpowiedzialności za własne problemy" - powiedziała wiceminister Pełczyńska-Nałęcz.

W Republice Tadżykistanu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Hamrohonem Zarifi oraz wiceministrem rozwoju ekonomicznego i handlu Szarifem Ramhizodą, a w Republice Kirgiskiej z ministrem spraw zagranicznych Erłanem Abdyldajewem. Tematem rozmów była współpraca gospodarcza, kulturalna i naukowa, jak również zagadnienia bezpieczeństwa regionalnego i stosunków z UE i NATO.

"Znaczenie Azji Środkowej dla Polski będzie w najbliższych latach rosło. Wiąże się to zarówno z rozwijającą się współpracą gospodarczą, która przekłada się na wzrost polskiego eksportu jak również z rolą, jaką te kraje odgrywają w architekturze międzynarodowego bezpieczeństwa - mówiła wiceminister Pełczyńska-Nałęcz, podsumowując wizytę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjamszkirgistan

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)